Ortadoğuda Gibiyiz

Yalova’da özellikle Fatih Caddesi üzerinde yoğunlaşan Arapça dükkan tabelaları vatandaşlardan tepki topluyor. Vatandaşlar, “Sanki ortadoğuda gibiyiz” diyerek duruma tepki gösteriyorlar.

Ortadoğuda Gibiyiz

Yalova’ya gelen mültecilerden bazıları işyerleri açarak buralarda ticaret yapmaya başladılar. İldeki diğer mültecilere hitap edebilmek için de çoğunluğu işyerleri tabelalarını Arapça yazılarla hazırladılar. Hal böyle olunca da şehrin birçok noktasında Arapça tabelalar hızla artmaya başladı. Bu durum ise vatandaşları son derece rahatsız etti. Adana Büyük Şehir Belediyesi’nin ildeki Arapça tabelaları kaldırdığını hatırlatan vatandaşlar, “Yalova Belediyesi de bize göre ilde Arapça Tabela kullanılmasına izin vermemelidir. Bir zamanlar biz tüm tabelalar Türkçe olsun diye imzalar toplayıp belediyeden talepte bulunurken şimdi Arapça tabelalar çoğaldı. Türkçenin korunması adına mutlaka böyle bir çalışma yapılmalıdır” dediler.
Fatih Caddesi ağırlıklı olarak şehrin ana arterleri ve mahallelerde de Arapça tabela kullanan bir çok işletme bulunuyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
İHSAN TÜRKEŞ
İHSAN TÜRKEŞ - 2 yıl Önce

GÜZELİM YALOVA NE HALE GELDİ. SORUMLULAR NEDEN BUNLARA GÖZ YUMUYORLAR ??????

banner137

banner138