banner123

Ortak ATM şikayetleri artıyor

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Yalova Şube Başkanı Şube Başkanı Funda Ayarcı, ortak olarak kullanılan ATM’ler hakkında tüketiciler tarafından çok şikâyet geldiğini kendi bankası dışında başka bir ATM’de işlem yapıldığında yüksek derecede işlem ücreti kesildiğini söyledi.

 Ortak ATM şikayetleri artıyor

Gelişen teknoloji ve gelen yeniliklerinin artıları kadar eksilerinin de olduğunu belirten Ayarcı, “İstediğiniz bankanın kartını, dilediğiniz ATM'de kullanabiliyorsunuz ama yaptığınız hemen her işlem için bankanıza para ödemeniz gerekiyor.

Başka bankanın ATM'sinde yaptığınız bakiye sormadan borç ödemeye, para göndermeden para çekmeye, ekstre yazdırmadan makbuz almaya kadar işlemler ücretlendiriliyor. Makbuz kâğıtlarına en az 40 kuruş alınıyor. Ancak bazı bankalarda tutar daha yüksek. Kimi bankalar, ortak ATM'den 10 TL bile çekseniz, bunun için 7 TL ücret alıyor.

Hatta bazı bankalar, yapılan işlemlerden aldığı ücret hakkında müşterisini bilgilendirmeden ücreti hesabından kesiyor. ATM'den bir makbuz aldığınızda hesabınızdan para kesiliyor. 5 kuruş bile etmeyen kâğıt için 1 TL alınıyor. Makbuz almasanız da, işlemler ücretlendiriliyor. Ortak ATM'den değil, kendi ATM'sinden yaptığınız işlemlerden bile para alanlar var. Bu konular hakkında tüketicilerden birçok şikâyet geliyor.”dedi.

YORUM EKLE