‘ OSB Teşvikleri, Yatırımları daha çekici kılıyor’

Doğu Marmara Bölgesindeki 33 Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) yeni teşvik uygulamalarının önemli bir finansal destek sağladığını belirten Genel Sekreter Ayan, “Bölgesel teşvikle yatırıma önemli katkı sağlanıyor” dedi.

‘ OSB Teşvikleri, Yatırımları daha çekici kılıyor’

“MARKA bölgesinde 33 OSB var”

 

Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova illerinden oluşan Doğu Marmara bölgesinde organize hizmet yapılanması olarak 33 organize sanayi bölgesi (OSB) bulunduğu belirten Genel Sekreter Ayan, OSB bünyesinde bulunan firmaların alacakları teşviklerin yatırım miktarlarını aşacağını belirtti; Yeni teşvik sisteminin uygulama usul ve esasları ile ilgili olarak sistemin dört ana bileşeni bulunduğuna işaret eden MARKA Genel Sekreteri Ayan; ‘Genel Teşvik Uygulamaları, Bölgesel Teşvik Uygulamaları, Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki ve Stratejik Yatırımların Teşviki'nden oluştuğunu belirtti.  "Bölgesel Teşvik Uygulamaları kapsamında yatırıma katkı oranı yüzde 15 ila 50 arasında, Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki Uygulamaları kapsamında yüzde 25 ila 60 arasında kademelendirildi. Yatırımların OSB'lerde yapılması halinde yatırımın bulunduğu bölgenin bir alt bölgesinde uygulanan oranlardan yararlanılacak” dedi.

 

“Doğu Marmara OSB’leri ülke ekonomisi için önemli”

 

Doğu Marmara OSB’leri Türkiye ekonomisi için çok önemli olduğunu vurgulayan ve amaçlarının Doğu Marmara OSB’lerinde ihtisaslaşan ve kümelenen, birbirleriyle işbirliği yapan  OSB’ler yaklaşımıyla oluşan birbirine lojistik ve ulaşım yollarıyla entegre “Marmara Yatırım Havzası” içindeki yatırımların hızla devam ettiğini belirten Genel Sekreter Erkan AYAN, "31 Aralık 2013 tarihine dek başlayacak yatırımlara uygulanacak yatırım katkı oranları sonraki dönemler ele alındığında fazla. Yatırım döneminde firmaların yatırım katkı tutarının 2. bölgede yüzde 10'unu, 3. bölgede yüzde 20'sini, 4. bölgede yüzde 30'unu, 5. bölgede yüzde 50'sini, 6. bölgede yüzde 80'ini diğer faaliyetlerinden elde edilen gelirlerine uygulayabilecekler" dedi.  Ayrıca Sigorta primi teşviklerinin bölgelere göre kademeli olarak 2 ila 12 sene aralığında uygulanacağını anlatan Genel Sekreter Erkan Ayan, şunları kaydetti: "Yeni sistemde bu desteğin süresi tüm bölgelerde artıyor. Yatırımcılarımızın ödemeleri gereken sigorta primi işveren hissesinin asgari ücrete denk gelen tutarı, yatırımların organize sanayi bölgelerine yapılması halinde bölgelere göre belirli sürelerde devlet tarafından karşılanacak. “ derken, ‘Teşvikler kapsamında faiz desteği tutarlarının artırıldığını belirten Genel Sekreter Erkan Ayan, "Bu desteğin 1. ve 2. bölge dışında tüm bölgelerde yatırım yapacaklar kullandıkları TL türünden kredilerin senelik faiz oranlarının 3 ila 7 puanı, döviz türü kredilerin ise 1 veya 2 puanı 500-900 bin lira aralığında Ekonomi Bakanlığı tarafından karşılanacak." ifadelerini kullandı. Ayan, “Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova’da yatırım destek ofislerimize bekliyoruz” dedi

 

 

YORUM EKLE