Şehitler anıtında utandıran hata

Geçtiğimiz ay Osmanlı Parkı’ndaki yerinde açılışı yapılan Şehitler Anıtı’nda, Yalova’nın şehitlerinin isim ve soyadları camdan bir kaidenin üzerine yazılarak, çevresinde dalgalanan 5 Türk bayrağı ile herkesin ziyaret edebileceği bir anıt kente kazandırılmıştı.

Şehitler anıtında utandıran hata

Ancak anıtta yer alan şehitlerimizden birisinin isminin yanlış yazıldığı belirtiliyor. Yalova’nın Refah faciasında hayatını kaybeden 3 şehidinden birisi olan Uluçali Reis denizaltı personeli Hasan Anaç’ın soyadı, anıtta “Ağaç” olarak yer alıyor. 23 Haziran 1941’de Uluçali Reis denizaltısı güverte eri olan, Nezir Anaç’ın oğlu Hasan Anaç, yaşanan elim olayda diğer iki Yalovalı güverte eri Süleyman Tekin ve Recep Çağlayan’la birlikte şehit düşmüştü. Hasan Anaç’ın soy isminin yanlış yazıldığını fark eden duyarlı Yalovalılar, şehidimize karşı yapılan bu hatanın bir an önce düzeltilmesi gerektiğini ifade ediyor.

 

Refah faciası neydi?

 

İngiltere'ye sipariş edilmiş olan denizaltıları ve uçak filosunu teslim almakla görevli olan personeli taşıyan "Refah" şilebi 23 Haziran 1941 tarihinde batırılmış, gemide yer alan 168 kişi görev şehidi olmuştu. Türkiye’nin II. Dünya Savaşı'ndan önce İngiltere'ye verdiği denizaltıları ve uçak filosu siparişini teslim almak için personeli İngiltere'ye göndermeye karar verdi. Heyet önce deniz yoluyla Mısır'a oradan da hava yolu ile İngiltere'ye geçecekti. Mısır'a giden askerî personelin ve sivillerin olduğu "Refah" gemisi Kıbrıs dolaylarında kimliği belirsiz bir denizaltı tarafından batırıldı; 168 kişi öldü, 32 kişi kurtuldu. TBMM'de soruşturma başlatıldı ve Refah gemisinin yanlışlıkla Vichy Fransası'na ait bir denizaltı tarafından torpillendiği ortaya çıktı.

 

 

YORUM EKLE