“TİGEM’i en iyi koruyacak olan üniversitedir”

Yalova Üniversitesi Yüsem Müdürü Prof. Dr. İsmail Adak, 940 dönümü kampus yapılmak üzere Yalova Üniversitesi’ne tahsis edilen TİGEM’i ve Atatürk’ün mirasını en iyi kendilerinin koruyacağını söyledi.

 “TİGEM’i en iyi koruyacak olan üniversitedir”

Kampusle ilgili ihale süreçlerinin devam ettiğini belirten Prof. Dr. İsmail Adak, kampus yeri konusunda yaşanmış sıkıntıları değerlendirerek, Yalovalıların artık üniversiteyi kabullenmeleri gerektiğini sözlerine ekledi. Adak, “Burasının üniversiteyi kabullenmesi lazım. Kampus alanını 4 senede zor almışız. Bir yeri Atatürk’ün mirasını olduğu gibi yeni nesillere ulaştırmak istiyoruz” dedi.

 

“TİGEM üniversiteye verilmese parça parça giderdi”

 

Adak, TİGEM’in yer olarak üniversiteye uygun olduğu kadar, üniversitenin de TİGEM’in korunması için bir şans olduğunu belirterek, “O bölgedeki tarihi dokuyu olduğu gibi üniversite koruyabilir. Çünkü bilim insanları tarafsız insanlardır. O bölgeyi olduğu gibi koruyacaklardır. Geçmişindeki gibi korunması için bu bir gerekliliktir. Yoksa orası turizm alanı olur başka bir şey olur aradan geçen zaman içinde parça parça elden gider. Ama şimdi öyle değil. Sonunda güzel şeyler yapılacak. Bunu görmek ve kabullenmek lazım. Biz şu veya bu görüşün savunucusu değiliz, gerçeğin savunucusuyuz” diye konuştu.

 

 

 

YORUM EKLE