TÜKODER’den Dünya Çevre Günü mesajı

Tüketiciyi Koruma Derneği (Tükoder) Yalova Şubesi Başkanı Funda Ayarcı, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı.

TÜKODER’den Dünya Çevre Günü mesajı
Tükoder Yalova Yönetim Kurulu adına konuşan Ayarcı, insan eliyle yapılan çevre tahribatlarının had safhaya ulaştığı günümüzde, Dünya Çevre Günü kutlaması yapmanın ne işe yarayacağını herkesin düşünmesi gerektiğini dile getirdi.

Ayarcı, “Değerli Yalova tüketicileri, bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü. 1985 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından tüm dünyaya ilan edilen ‘Evrensel tüketici hakları’ arasında ‘Sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı’ bulunmaktadır. Hepimiz, kendimiz ve çocuklarımız, ülkemiz ve dünyanın geleceği için temiz, sağlıklı yaşanabilir bir çevre isteme hakkına sahibiz. Ne yazık ki yıllardır bilim insanlarının uyarılarına rağmen çevre katliamları devam etmekte imar planları değişimi ve plansız yapılaşma nedeniyle ormanlarımız yok edilirken, dereler kurutularak yerlerine devasa siteler yapılmakta, bir yandan fabrika atıklarıyla sularımız kirletilmekte, ülkemizin doğa harikası bölgelerine HES’ler yapılmakta, nükleer santral yapımları devam etmekte iken, 5 Haziran Çevre Günü olarak kutlamak ne işe yarar diye Tükoder olarak düşünmekteyiz. Sayın tüketiciler, hepimiz bilinçli olmak, doğaya sahip çıkmak ve çevre katillerine ‘dur’ demek zorundayız. Bugünümüze sahip çıkmazsak yarın hiçbir şeyimiz kalmayacak ve çocuklarımız bırakın oynayacak alanı, ağacı, yeşilliği, doğa hayvanlarımızı bile göremeyecek, denizlerimiz seyir alanı olacak. ‘Tabi ki kirlilikten görebilirsek’. TÜKODER olarak, tüm vatandaşlarımızı çevremize sahip çıkmaya davet ediyoruz. Çevremizi kirletenlerden hesap sormaya çağırıyoruz. Unutmayalım, güzel, temiz ve yaşanabilir bir çevrede yaşamak bizlerin elindedir. 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde TÜKODER’in sloganıyla ‘Tükenmeden tüketelim’ diyoruz” diye konuştu.

 

 

YORUM EKLE