banner123

Yabancı uyruklu aboneliğinde lideriz

Limak Uludağ Elektrik 2017 yılı değerlendirme raporunu kamuoyu ile paylaştı. Raporda Yabancı uyruklu abonelikte Yalova’nın lider olduğuna vurgu yapıldı.

 Yabancı uyruklu aboneliğinde lideriz

Limak Uludağ Elektrik 2017 yılı değerlendirme raporunu kamuoyu ile paylaştı. Raporda Yabancı uyruklu abonelikte Yalova’nın lider olduğuna vurgu yapıldı.


Limak Uludağ Elektrik 2017 yılına yönelik rakamları kamuoyu ile paylaştı. Bu rakamlarda Yalova ise ilginç bir birinciliğe imza attı. 2017 yılında 100 binin üzerinde yeni abonenin yapıldığı Limak’tan taşınan aboneliklerle beraber yılın genelinde yapılan abonelik işlem sayısının 386 bin olduğu belirtildi. Bu rakam 53 ilin her birinin abone sayılarının üzerinde bir sayıya denk geliyor. 2017 yılında yeni yapılara ait abonelik sayısı bir önceki yıla kıyasla yüzde 18 oranında arttı. En çok abonelik işleminin yılın üçüncü çeyreğinde gerçekleştiğini açıklayan rapora göre, yeni tesis aboneliklerinde en yüksek artış oranı yüzde 29 ile Bursa’da bulunurken, Çanakkale’de ise bir önceki yıla göre %1’lik düşüş görüldü.  2017 yılındaki imar affının da etkisiyle yeni tesis aboneliklerinde en çok artış yüzde 56 ile Osmangazi ilçesinde gerçekleşti. Kentsel dönüşümün de etkisiyle ikinci sırada yüzde 34 artış ile Mustafakemalpaşa-Karacabey yer alırken, Gemlik-Orhangazi ve Nilüfer yüzde 21 ile üçüncü sırada yer aldı.


Yeni abonelerin yaş dağılımı üzerine de analizlerde bulunan Limak Uludağ Elektrik; yıl içerisindeki abonelik işlemlerinin %27‘lik oranla en çok 35-45 yaş arasındaki aboneler tarafından gerçekleştirildiğini belirtti.  25 yaş altı genç nüfus pastanın % 5’lik diliminde yer alırken, Çanakkale %9’luk oranla genç aboneliklerin en yoğun yapıldığı şehir oldu. 


Açıklanan raporda yabancı uyruklu kullanıcıların da tabloya yansımaya başladığı görüldü. 2017 yılı boyunca yapılan abonelik işlemlerinin %2’sini yabancı uyruklu abonelerin oluşturduğu gözleniyor.  Yabancı uyruklu abonelerin %19’unu ise daha önce hiç aboneliği bulunmayan yeni aboneler. Bölgede en yüksek abonelik oranı Bursa’da olmasına rağmen yabancı uyrukluların en yoğun bulunduğu şehir Yalova olarak tespit edildi. Yalova’yı, Bursa’nın Osmangazi ve Yıldırım ilçeleri takip ediyor. En düşük oranlar ise sırasıyla Çanakkale’nin Biga, Balıkesir’in Edremit ve Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçelerinde.

YORUM EKLE