banner123

Yalova Emniyetinden Kış Lastiği Denetimi

Yalova Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, 1 Aralık’tan itibaren getirilen kış lastiği uygulaması ile ilgili olarak denetimlerini aralıksız sürdürüyor.

Yalova Emniyetinden Kış Lastiği Denetimi
Yalova Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; Yol kullanıcılarının soğuk hava şartlarında karlı ve buzlu yollarda güvenli bir trafik ortamında seyahat edebilmelerini sağlamak ve lastik kaynaklı trafik kazalarını ve trafik kazası neticesi ölüm ve yaralanmaları en aza indirmek amacıyla, 01 Aralık ile 01 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanımınınzorunlu hale getirildiği belirtilerek, “Yalova Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerince, Kamyon, Çekici, tanker, otobüs, minibüs, ve kamyonet türü araçlarda kış lastiği denetimlerine devam edilmektedir. Bu denetimlerde mevzuat hükümlerine aykırı olarak kış lastiği ve kaplama lastik kullandığı tespit edilenlere 1. Kez de 80,00 TL para cezası ve 7 gün izin verilmekte, 2. kez de ise araçlar trafikten men edilmektedir.

Kış lastiği alacak olan kamyon, çekici, tanker, otobüs, yarı römork ve römork türü araç sürücülerinin lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti; minibüs, otomobil ve kamyonet türü araç sürücülerinin ise lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi (snowflake) işareti veya sadece kar tanesi (snowflake) işareti olan lastikleri tercih etmeleri gerekmektedir” açıklamasında bulunuldu.
YORUM EKLE