Yalova’dan yavru vatana tarımsal destek

Bu ay sonunda KKTC’ye kivi yetiştiriciliği için incelemelerde bulunacak. Yalova Ziraat Odası ve Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü ile birlikte yürüteceği çalışmalar sonucunda kivi yetiştirmeye uygun yerler tespit edilecek ve Eylül Ekim gibi üretime başlanacak.

Yalova’dan yavru vatana tarımsal destek
İncelemelerde bulunacak ekibin üç ve ya dört kişiden oluşması Çalışmaların dört gün kadar sürebileceği düşünülüyor.

Yalova Ziraat Odası kivi yetiştiriciliği için bu ay sonunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde saha incelemesi yapmaya gidiyor. KKTC Tarım Bakanlığının hususi daveti üzerine adaya geçecek olan ekip, üç dört günlük bir çalışma sonucunda ada’da kivi yetiştirmeye uygun yerler tespit edilecek. Toprak ve su durumuna bakıldıktan sonra uygun bulunduğu takdirde ada’da kivi yetiştirilmeye başlanacak. Geçtiğimiz günlerde adanın en büyük sıkıntısı olan su sıkıntısını çözmek için Türkiye’den KKTC’ye su taşınmasını sağlayacak boru hattı projesi için çalışmalara başlanmıştı. Bu projenin hayata geçmesi ile adanın su sıkıntısına çözüm bulunması planlanıyor.

KKTC’ye gidecek olan ekibin içinde olan Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli “Bu ay sonu Kıbrıs’a ziyaret yapmayı düşünüyoruz. KKTC Tarım Bakanının bize bir daveti olacak. Bizde buradan Tarım İl Müdürlüğü ile beraber gidip toprak durumuyla ilgili bir ön çalışma yapacağız, su durumuna bakacağız. Bir bölge varmış suyun olduğu o bölgeyle ilgili çalışmalarımız olacak. Çalışmaların sonucunda uygun olursa Eylül Ekim gibi fidanlarla beraber gidip üretime başlayacağız. Kıbrıs’ın su konusunda çok sıkıntısı var ama Türkiye ile Kıbrıs arasına yapılacak olan boru hattı ile denizin altından adaya su taşınacak. Bu proje adanın su sıkıntısını çözecektir. KKTC Tarım Bakanlığı bize çok sıcak bakıyor. Bizde oraya gidersek iyi bir çalışma yapmak istiyoruz. Biz Kıbrıs’ta kivi üretimini başlatmaya gideceğiz inşallah bu borularla su taşıma projesi hayata geçerse Kıbrıs tarımı daha da gelişecek.”dedi. 

YORUM EKLE