Yalovalı 40 °C’yi hissedecek!

Meteoroloji İl Müdürü Rıdvan Öztoprak, hava sıcaklıklarının önümüzdeki hafta daha da artacağını ifade ederek, nem oranı yüksek olan Yalova, hissedilen sıcaklığın 40 °C’yi aşacağını söyledi. Öztoprak, hava sıcaklığındaki artış nedeniyle vatandaşları karşılaşabilecekleri olumsuzluklara karşı uyardı.

Yalovalı 40 °C’yi hissedecek!

“Hava sıcaklığı artacak”

 

Öztoprak, “Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; önümüzdeki günlerde tüm yurt genelinde hava sıcaklıklarının artması beklenmektedir. Mevsim normallerinin 4 ila 8 °C üzerinde seyretmesi beklenen hava sıcaklıklarının hafta başına kadar devam etmesi tahmin edilmektedir. İlimizde de, bu doğrultuda hava sıcaklıklarının; mevsim normallerinin ve uzun yıllar ortalamalarının üzerinde ve gündüzleri 30-36 °C , geceleri ise 22-25 °C arasında olması beklenmektedir” dedi.

 

“Hissedilen sıcaklık Yalova’da daha fazla olacak”

 

Öztoprak, “Günümüzde sıkça kullanılan ve “termometrelerin ölçtüğü aktüel fiziksel hava sıcaklığı”ndan farklı olarak, insan vücudunun hissettiği, algıladığı sıcaklık olarak tanımlanan “Hissedilen Sıcaklık” değerlerinin, uzun yıllar ortalama nem oranı %76 olan İlimizde sıcaklık değerlerinin daha da fazla olması anlamına gelmektedir. Örneğin; 14 Temmuz Cumartesi günü beklenen 34°C’lik en yüksek sıcaklık değeri %55 nem ile birlikte 40°C olarak hissedilecektir. Özellikle Cuma günü ve hafta sonunda ülke genelinde ve İlimizde, mevsim normallerinin üzerinde seyredecek, yüksek hava sıcaklıklarının neden olabileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” diye konuştu.

 

 

YORUM EKLE

banner137

banner138