Yalova’nın yeni kardeşi Karadağ Budva

Yalova’nın yeni kardeş şehri Karadağ’ı Budva kenti oldu. Yalova Belediye Meclis Salonu’nda düzenlenen imza töreniyle Budva Belediye Başkanı Laazar Radnovic ile Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, kardeş şehir protokolünü imzaladı.

 Yalova’nın yeni kardeşi Karadağ Budva

 İmza törenine Budva’dan gelen ekipler ve Balkan Buluşması dolayısıyla kentte bulunan ekipler de katıldı. Protokolün imzalanması sonrasında her iki heyet birbirlerine hediye takdim etti.

Protokol imza töreninde konuşan Budva Belediye Başkanı Radnovic, Türkiye ile Karabağ arasında pek çok ortak yön bulunduğunu belirterek, Yalova ile kardeş şehir olmaktan dolayı mutluluk duyduklarını söyledi. Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal ise konuşmasında, “Balkan ülkelerinden yeni kardeşlerimizle çok ortak yanlarımız var. Tarihsel, sosyal hayatla ilgili, insanların fizyonomisi benzer, bu anlamda ayırt etmek çok zor. Bir süredir Yalova’da devam eden etkinliklerimizin bir amacı vardı. Balkan Savaşının 100.yılında barışa hizmet etmek. İnsanlar birbirlerini tanıdıkça savaşmak çok kolay değil. Kardeşlik ilişkilerini bu yıl ziyaretlerle sınırlandırmadık. Katkı sağlamak için alt çalışma grupları oluşturduk. Belediyeler, bu şekilde en iyi uygulamalarını paylaştılar. Proje gruplarımız birlikte ortak projeler üretme zemini oluşturmaya başladılar. Kültürel etkinliklerle de insanları bir araya getirdik. Türk halkı ve Yalova için  kardeşlik önemlidir. Bu kardeşliğe katkı sağladıkları için Budva’ya teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

 

 

 

YORUM EKLE

banner137

banner138