YASKİ’de Elektrik Çıkmazı

Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesislerini İşletme Birliği (YASKİ)’nin elektriği 1.6milyon TL’lik borç nedeniyle kesildi. Bir süreliğine duran arıtma YASKİ tarafından borcun ödeneceği taahhüdünün verilmesi sonrasında yeniden açıldı.

YASKİ’de Elektrik Çıkmazı

Yalova’nın evsel atıklarının arıtıldığı YASKİ’nin başı elektrik borcu ile dertte. YASKİ 1,6 milyon TL’yi geçen borcunu 6-7 aydır ödeyemiyor. Bunun üzerine UEDAŞ’ta alacakları nedeniyle arıtmanın elektriğini kesti. Enerjinin kesilmesi ile birlikte arıtma bir süreliğine durdu. Bu durum üzerine hemen harekete geçen YASKİ yönetimi UEDAŞ yetkilileri ile görüştü. Bu görüşmelere AK Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş de katıldı. UEDAŞ’a borcun ödeneceği taahhüdünün verilmesi üzerine enerji yeniden verilmeye başlandı.
Eğer anlaşma sağlanmasa ve elektrik kesintisi devam etseydi, Yalova bir çevre kirliliği ile burun buruna gelebilirdi. Şu anda ileri arıtma teknikleri ile arıtılan atık sular derin deşarjla Marmara Denizi’ne bırakılıyor. Çıkış değerleri ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kurulan online sistemle an be an takip ediliyor. Doğaya zararı olmayan ve kirliliğe neden olmayan bu değerler arıtmanın durması ile ortadan kalkacak ve denizde etkileri uzun yıllar hissedilebilecek bir kirlilik yaşanacaktı.

YORUM EKLE