“Yeşil Alanı Katletmeye Neden Bu Kadar Heveslisin”

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, AK Parti Yalova İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak’ın Meteoroloji Müdürlüğü arazisinde yapılmak istenen okul üstünden kendisini eleştirmesine, “Yeşil alanı katletmeye neden bu kadar heveslisin” diye cevap verdi.

“Yeşil Alanı Katletmeye Neden Bu Kadar Heveslisin”

AK Parti Yalova İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak geçen hafta Meteoroloji Müdürlüğü arazisi üzerinde yapılmak istenen okulla ilgili Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ı eleştirmişti. Salman, Öztabak’ın eleştirilerine cevap verdi. Salman, “Meteoroloji alanına yapılmak istenen okulla ilgili de yalan söylüyorlar. Yaptıkları doğru değil. Vefa Salman olarak ben Yalova’da sadece Atatürk İlkokulu’nda okudum. O nedenle o okulun bende çok özel bir yerim vardır. Dolayısıyla Atatürk İlkokuluna zarar vermem ya da kötülüğünü istemem mümkün değil. Bizim tepkimizin okul yapımına değil, yeşil alanların betonlaştırılmak istenmesine olduğunu herkes anladı. Sadece Yusuf Ziya Öztabak anlayamadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kentlerin doğal yapılarının korunamamasının ve betonlaştırılmasının ne büyük bir hata olduğunu defalarca söyledi. Yalova’ya bir millet bahçesi yaparak kentte yeşil alanları arttıracağını iddia eden bir partinin İl Başkanının Yalova’daki yeşil bir alanı katletmek için bu denli hevesli olmasına da bir anlam veremiyorum. Bir kere daha söylüyorum. Betonlaşmış 3 büyük kentin ortasındaki yemyeşil bir vaha olan Yalova’nın betonlaştırılmasına görev sürem içerisinde asla izin vermeyeceğim. Ben kent merkezinde yığılan yoğunluğu dağıtmanın hesabını yaparken şehrin merkezindeki yapıların sayısını arttırarak yoğunluğu fazlalaştırmak ve bunu kronikleştirmek hangi hakla hizmet. İlimizdeki diğer mahalleleri de bir tip mahalle haline dönüşen Adnan Menderes Mahallesi gibi yapmamız lazım. O zaman şehrin yoğunluğunu şehir merkezinden alırız. Tekrarlamak istiyorum ki modern ve çağdaş bir şehircilik anlayışı açısından merkeze biraz daha fazla bina yığmak yanlıştır. İşte bizim karşı durduğumuz konu budur. Bizim tek inadımız ilimizin yeşil alanlarını korumaya yöneliktir. Şimdi çıkıp da yeşili katletmek adına attıkları adımları benim okul düşmanı olduğumu söyleyerek örtmeye çalışmaları da tam anlamıyla ucuz uyanıklıktır” dedi.

Bu Nasıl hukuk tanımazlık
Meteoroloji alanının ihalesinin gerçekleştiğini dile getirilmesi konusuna da değinen Salman, “Çıkıp alanla ilgili ihaleyi de yaptık diyorlar. Şu anda olay mahkemede. Bilir kişi raporu dahi gelmedi. Bu nasıl bir hukuk tanımazlıktır. Peki mahkeme bizi haklı görürse yaptığınız o ihale ne olacak. Bu ihaleyi iptal etmek zorunda kalmayacak mısınız. Peki ihale ettiğiniz kişi sizi dava etmeyecek mi. Sizin hakkınızda kamuyu zarara uğratmaktan dava açılmayacak mı” diye konuştu.

“Benim üstümden başkanlık hesapları yapma”
AK Parti Yalova İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak’ın Yalova Belediye Başkan adaylığı niyetinde olduğunu da dile getiren Salman, “Yusuf Ziya Öztabak bir uzunca bir süreden beri kendi partisinde Yalova Belediye Başkanı adayı olmanın derdi içerisinde. Ama bir konuda yanılıyor. Beni kullanarak ya da bana saldırarak, suçlayarak hiçbir parti ve genel başkan onu belediye başkan adayı yapmaz. O benimle uğraşmayı bırakıp kendisinin ne yapacağından bahsetsin.

Zaten sözlerine baktığımda ne kadar talihsiz bir açıklama olduğunu da gördüm. Sözlerinde ne kadar Yalovalı olduğunu ispatlamak acizliğinde kalmış. Bu durumda zaten ondan belediye başkanı olmaz. Çok traji komik bir durum ortaya çıkmış. Savunmaya geçmiş kendisinin Yalovalılığını anlatıyor. Buna gerek yok ki. Yalova’da yaşayan herkes Yalovalıdır. Siyaset yapan herkesin de belediye başkanı aday adayı olmak gibi bir hakkı vardır. Öztabak da kendine bir hedef koymuş. Ama bunu bir belediye başkanını karalamaya çalışarak ya da çamur atarak yapamazsınız. Aday olacak kişinin öncelikle kendi yönetici, siyasi kimliğini kabul ettirmesi ve kendini sevdirmesi gerekir” şeklinde konuştu.
 

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2018, 16:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
fatih kara
fatih kara - 10 ay Önce

Özellikle yağmurlar başladığında ATATÜRK İlkokulu önüne geliniz... O zaman katliam mı yoksa zorunluluk mu anlarsınız....