Zihinsel engellilerin parmak izi kaydedilecek

Yalova Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü, kayıp zihinsel engellilerin kimlik tespitini kolaylaştırmak için “parmak izi” uygulamasına başlıyor.

Zihinsel engellilerin parmak izi kaydedilecek

İl Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, kayıp zihinsel engellilerin bulunduklarında kendilerini ifade edemediklerinden dolayı kimliklerinin kısa sürede tespit edilemediği, buna bağlı olarak yakınlarına ulaşmada da güçlükler yaşandığı belirtilerek, bu durumun hem kayıp kişi hem ailesine, hem de polis açısından sorunlara neden olduğu vurgulandı.

 

Veli-vasi ya da hukuki temsilcinin rızası şart

 

Parmak izi alınması uygulaması, kanunda belirtildiği üzere veli-vasi ya da hukuki temsilcilerin rızası doğrultusunda, kaybolan zihinsel engelli şahısların kimliklerinin daha kolay tespiti ve aileleri ile irtibatın sağlanması amacıyla yapılacak. İl Emniyet Müdürlüğü’nün açıklamasında, parmak izi alma işlemlerinin Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespit Şube Müdürlüğü tarafından yürütüleceği, parmak alma cihazının taşınabilir olmaması nedeniyle, bu işlemin Emniyet Müdürlüğü’nün Çınarcık Yolu üzerinde bulunan Ek Bina 2.katında yapılacağı ifade ediliyor. Açıklamada, “Parmak izi alınmasına rıza gösteren veli-vasi ya da hukuki temsilci ilgili kişinin yanında bulunarak refakat etmesi ayrıca rızasının bulunduğu dilekçe ile müracaat etmesi yasal zorunluluktur. Parmak izi işlemlerinden önce Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespit Şube Müdürlüğü’nden telefonla irtibat kurularak randevu alınmalıdır” denildi. Randevu için müdürlüğün 8113000-5665 no’lu dahili hattının aranabileceği ifade ediliyor.

 

 

YORUM EKLE