banner123

Halkın Sesi TÜKODER

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Yalova Şubesi Başkanı Funda Ayarcı, insan ayrımı yapmadan, her kesimden insanın derdine çare aramaya çalıştıklarını belirterek her zaman tüketicinin yanında olduklarını söyledi.

Halkın Sesi TÜKODER

TÜKODER Yalova Şube Başkanı Funda Ayarcı, 2008-2009 ve 2010 yılı faaliyet raporunu açıkladı. Ayarcı, “2008 yılında toplam 487 başvurudan, 270 tanesi çözüme kavuştu. 110 kişinin belgesi olmadığı için hakkında işlem yapılamayıp sorunlarını çözüme kavuşturamadık.

101 kişiyi sorunları hakkında bilgilendirdik. 4 Hakem Heyeti ve 2 Tüketici Mahkemesi’ne başvuruldu. 2009 yılı içerisinde 420 başvurudan 270 tanesi çözüme kavuşturulurken 87 kişinin belgesi olmadığı için hakkında işlem yapılamadı. 50 kişi sorunları hakkında bilgilendirilirken 50 kişi Hakem Heyeti’ne başvurdu. 2010 yılı toplam 512 başvurudan 322 tanesi çözüme kavuşup 89 tanesi belge eksikliğinden çözümlenemedi.

98 kişiye konuları hakkında yön gösterilip bilgi verildi ve 3 kişi Hakem Heyeti’ne başvurdu.”diyerek üç yıllık faaliyet raporunu açıkladı. Ayarcı, “Tüketicilerin TÜKODER’e gelip de sıkıntısına çözüm bulamayışının sebebi belge eksikliğinden kaynaklanıyor. Belli bir kesimin derneği olmadığımızdan kapımız herkese açık bir şekilde ayrım yapmadan hizmet vermeye devam ediyoruz.

TÜKODER olarak İl İnsan Hakları Kurulu’nda, İl Hakem Heyeti’nde, Devlet Hastanesi Hasta Hakları Kurulu’nda, Ağız ve Diş Hastanesi Hasta Hakları Kurulu’nda, Kent Konseyi’nde TÜKODER’i temsilen görev yapıyoruz. Talep gelen okullara ‘Tüketici Hakları’ ile ilgili sunumlarımızı gerçekleştiriyoruz. Haftanın beş gün, mesai saatleri içerisinde yarım gün hizmet vermeye devam ediyoruz.” dedi.

YORUM EKLE