Siirtliler Yumurta Bayramını Kutladı

Yalova Siirtliler Derneği (SİDER) tarafindan bu yıl 3'üncüsü düzenlenen 'Yumurta Bayramı Şenliği', Çiftlikköy'de piknik alanında gerçekleştirildi. Etkinliğe, Bursa, İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Kocaeli'deki Siirtliler dernekleri de destek verdi.

Siirtliler Yumurta Bayramını Kutladı

Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, açılışta yaptığı konuşmada, güzel bir geleneği, kültürün güzel bir örneğini tekrar yaşatmanın sevinci içerisinde olduklarını belirtti. Vali Yılmaz, "Yalova ilimiz coğrafik açıdan ülkemizin en küçük vilayeti olsa da 80 vilayetimizden göç alan, onların kültürlerini bir arada yaşatan Balkanlardan, Kafkaslardan kültürel mozaiğe katkı sağlayan güzel bir ildir" dedi.

Programa katılan Siirt Valisi Ali Fuat Atik de kentin asırlardır farklı kültürlere ev sahipliği yapmış kadim bir şehir olduğunu söyledi. Farklı kültürler ile iç içe yaşamanın sonucunda güzel değerlere sahip olduklarını anlatan Atik, "Bu değerleri hep birlikte inşallah bizlerin öncülüğünde yaşatacağız. Aynı bayramın Siirt'te de yapılması adına elimden geleni yapacağım. Sadece Yalova'da değil esas işin merkezinde Siirt'te de bu bayramı tekrar canlandıracağız" diye konuştu.

Yalova Siirtliler Derneği Başkanı Vedat Babaoğlu da yumurta bayramı festivalini 7 farklı ildeki dernek şubeleriyle birlikte yapmalarının beraberliğin en güzel nişanesi olduğunu vurguladı Babaoğlu, "Festivaldeki asıl amacımız, Türkiye genelindeki hemşehrilerimizle bir araya gelmek, kaynaşmak, kadim kültürümüzü, gelenek ve göreneklerimizi sürdürmek, gelecek kuşaklara aktarmak, birlik ve bütünlüğümüzü daha da güçlendirmektir" dedi.

Etkinlikte çeşitli renklere boyanan yumurtalar, protokol üyeleri tarafından tokuşturularak kırılmaya çalışıldı. Etkinliğe, AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanı ve Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören, Siirt Belediye Başkan Vekili Ceyhun Dilşad Taşkın, Çiftlikköy Kaymakamı Cengiz Karabulut, Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar ve farklı illerden gelen Siirtliler katıldı.

Program, Siirt  yöresel yemeklerin türküler eşliğinde ikram edilmesiyle sona erdi.

YORUM EKLE

banner137

banner138