Yamer 2. Yaşına girdi

2 yıl önce kurulan YAMER ilin tarihi, kültürel ve sanatsal çalışmalarına önderlik ediyor. YAMER Başkanı Kaya Zengin bu amaç doğrultusunda bir çok proje üzerinde de çalışıldığını dile getirdi.

 Yamer 2. Yaşına girdi

2 yıl önce kurulan YAMER ilin tarihi, kültürel ve sanatsal çalışmalarına önderlik ediyor. YAMER Başkanı Kaya Zengin bu amaç doğrultusunda bir çok proje üzerinde de çalışıldığını dile getirdi.
Yalova Araştırmaları Merkezi (YAMER) Başkanı Sanat Tarihçisi Kaya Zengin merkezin 2 yıldır Yalova'nın tarihsel, sanatsal ve kültürel çalışama, araştırmalarına destek verdiğini söyledi. Zengin belirlenen 25 ana başlık altında toplanan çalışmalar kapsamında 2 yıldır yapılan çalışmaları da özetledi. Zengin, "YAMER'nin kuruluş amacı Yalova'nın akademik çalışmalar sonucunda tanıtımının yapılmasını sağlamaktır. YAMER kadrosu ağırlıklı olarak akademisyenlerden, Yalova konusunda akademik araştırmaları olan yada Yalova'nın gelişimine yaptığı çalışmalarla katkıda bulunan kişilerden oluşmuştur. Bu nedenle daha önceki çalışmaları da yok saymadan tüm konuları yeniden akademik düzeyde doğru bilgilerle ilimizi tanıtmayı amaçlayan YAMER ilk çalışmasını Yalova'yı gezip görmeyi amaçlayan insanlara mini bir çalışmayla da olsa gezilecek, görülecek yerlerdeki kültürel ve doğal değerlerin özelliklerini doğru ve öz bilgileri vermeye ayırmıştır. 2 yıl önce kurularak çalışmalara bu amaçlar doğrultusunda başladık. YAMER'in fikir babası Prof. Dr. Metin Sözen'dir. Kurucu üyeler ise Prof. Dr. Nalan Eda Akyürek Şahin, Yrd. Doç Dr. Selçuk Seçkin, Dr. Recep Sadri Sayıoğulları, Dr. Emin Ergün, Dr. Gürcan Olcay, Av. Zeki Öçal ve Kaya Zengindir. 2 yıldır 25 ayrı konu belirledik. Geçmişte yapılan çalışmaları yok saymadan daha bilimsel ve akademik bir çalışma yapmak için çalışmalara başladık. Güzel şeyler yapıyoruz. Baro ile birlikte ilimizde artan suç oranını inceliyoruz. Atatürk'ün Yalova'ya yaptığı çalışmaları bilimsel bir bakış açısı ile mercek altına alıyoruz. Termal'de 16 bin metre kare alanı ihya etmiş. Termal'de neler yaptığını inceliyoruz. Bir taraftan da Yalova'nın Kültür Envanteri'nin hazırlık çalışmaları sürüyor. Diğer yandan Kağıthane Projesi vardı. Şu anda bu projeyi İl Özel İdaresi üstlendi. Ancak Yalova Belediyesi ve YAMER olarak bu projenin sahibi biziz ve çalışmaların içerisinde yer almak istiyoruz. Bu talebimizi Yalova Valisine de ilettik. Öte yandan Yalova'nın tanıtımını yapan kitabımızın baskısı da Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç'in desteği ile basıldı. Onunda dağıtımına kısa süre içerisinde başlayacağız. TAMER Olarak Yalova'da kültür gezileri düzenlemeyi hedefliyoruz." dedi. 

YORUM EKLE