Çiftlikköylüler Şeb-İ Arus’a Katıldı

Çiftlikköylükadınlar, Konya’da bu yıl ‘Selam Vakti’ ana temasıyla kutlanan Hz. Mevlana’nın 745’inci Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenlerine katıldı. Çiftlikköy Belediyesi’nin dördüncüsünü düzenlediği Konya gezilerine bu yıl da katılım yoğun oldu.

Çiftlikköylüler Şeb-İ Arus’a Katıldı

Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, belediye önünden hareket eden Şeb-i Arus kafilesini kendisi yolcu etti. 150’ye yakın katılımın olduğu Konya gezisine katılan kadınlar, gönüllerin şehri Konya’nın uhrevi havasını soluyarak tarihi ve turistik mekanları dolaştı.

Çiftlikköy Belediyesi önünden 3 otobüsle yola çıkan yaklaşık 150 kişilik kafile, sabah saatlerinde Konya’ya vardı. Konya’da profesyonel rehberlerin eşlik ettiği Çiftlikköylüler, Aya Eleni Kilisesi, Kelebekler Vadisi ve Meram Bağlarını büyük bir ilgiyle gezdi. Konya’nın meşhur etli ekmeğiyle öğle arasını geçiren kafile, Tavus Hatun Türbesi, Ateşbaz-ı Veli Türbesi ve 13. Yüzyıldan kalma Şems-i Tebrizi Türbesi’ni gezerek dua etti. Geleneksel Türk İslam sanatına uygun şekilde inşa edilen Konyanüma Külliyesi ve Mevlana Müzesi’nin gezen kafile, akşam saatlerinde Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Şeb-i Arus törenlerinde semazenlerin muhteşem gösterilerini izledikten sonra dönüş yoluna koyuldu.

Çiftlikköy Belediyesi tarafından ücretsiz olarak yapılan Konya gezisine yoğun ilgi gösteren Çiftlikköylüler, Çiftlikköy Belediyesi’nin düzenlediği kültür gezilerinin son derece güzel geçtiğini belirterek, Başkan Silpagar’a ve gezinin organizasyonunda emeği geçenlere teşekkürlerini iletti. Başkan Silpagar da, “Çiftlikköy Belediyesi olarak vatandaşlarımızı Konya'da bu yıl "Selam Vakti" ana temasıyla düzenlenen Hazreti Mevlana'nın 745. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenlerine yolcu ettik. 2014’ten bu yana düzenlediğimiz gezilere Çiftlikköylülerin gösterdiği ilgi bizleri de mutlu ediyor” diye konuştu.

Taha Arslan

YORUM EKLE