Yalovalı şampiyon Turgay Ateş, neden “cennetini” terk etti?

O henüz 27 yaşında Yalova’nın adını, Türk bayrağını dünya çapında göndere çektiren ve tanıtan bir sporcu. 2008-2012 yılları arasında aralıksız 5 kez Türkiye fitness şampiyonu olan, 2010’da Avrupa 6’ıncısı, 2011 ve 2012’de dünya 3’üncülüğü elde eden başarılı sporcu, Yalova’da kendisine destek göremeyince spor yaşamını Adana’da devam ettirme kararı aldı.

Yalovalı şampiyon Turgay Ateş, neden “cennetini” terk etti?
Turgay Ateş’in yüreğinde ise bir ateş yanıyor; “Yalova benim cennetim, ama maalesef sahip çıkan olmadı. Kimselere de kızgın değilim” diyor ama, kendi şehrinde yalnız bırakılan bir şampiyonun acısı şu sözlere yansıyor : “Yalova, boşver der, Yalova çocuğu ne yapacak ki sporu, hırsızlık yapsın, uyuşturucu içsin, orada burada sürtsün…spor neyine Yalova çocuğunun diyorlar…”

İşte 9 ay önce Adana’da Sports Club Sporova’yla anlaşarak fitness direktörlük yapmaya başlayan şampiyon Yalovalının söyledikleri :

Kaç yaşındasın, Yalova’dan ne zaman Adana’ya gittin, neden? 

-27 yaşındayım. 9 aydan beri Adana’dayım. Neden Adana’dayım, Yalova’da iş imkanı olmadığı için. Yalova bir sporcusuna sahip çıkamadı maalesef. Evimi, ailemi, Yalovam’ı, cennetimi bırakıp Adana’lara geldim, ne için iş olmadığı için. Yalova’da sporcuya bakış açısı sadece gazetecilerin önünde fotoğraf çektirip bu kardeşimize maddi manevi destek çıkacağız demekten ibaret. Desteği bırakın, Türkiye Şampiyonası’na giderken yol param yoktu. Belediyeye gittim, kimsenin yüzünü bile göremedim.

Yalova’da bu spora ve başarılı sporcuya bakış açısı nasıl? İçinde kırgınlık var mı?

-İçimdeki kırgınlık şundan, başarılı bir sporcuyum ama bu sporcu bir Yalovalı, peki neden cennetinde değil de Adana’da yaşamak zorunda kalıyor, tek kırgınlığım bu…

Bu spora ne zaman başladın, elde ettiğin başarılar neler?
-Ben bu spora 20 yaşımda başladım. 17 sene jimnastik ve capoeira (dövüş sanatı) yaptım. 7 senedir vücut geliştirme fitness yapıyorum. 2008 – 2009 – 2010- 2011 – 2012 Türkiye Vücut Geliştirme Fitness Şampiyonu oldum, 2010’da Rusya’da Avrupa Şampiyonası’nda Avrupa altıncısı, 2011’de Estonya’da Dünya Şampiyonası’nda Dünya 3’üncülüğü, 2012’de Bulgaristan’da Dünya Şampiyonası’nda Dünya 3’üncüsü oldum.

Adana’da ne yapıyorsun, kimler sponsor oldu,
-Adana’da spor salonunda direktörlük yapıyorum, baş antrenörüm. Kendi ekibim var ve personel trainer olarak özel dersler veriyorum. Bugüne kadar sponsorum olmadı. Ama Yalova’da bana Clup Reflex sahibi Koray Girgin, Liman Pastanesi’nin sahibi Umut Güçlü, her zaman maddi manevi Birol Giray destek veriler.  Onlara da ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.

Gelecekte Yalova’ya dönmeyi ve burada bu sporu geliştirmeyi düşünüyor musun?

-Her gün Adana’da akşam işimi bitirince evime gelir hep düşünürüm. Bavulumu toplayayım gideyim Yalova’ya. Peki ne olacak? Sıfıra sıfır elde var sıfır. İmkan yok, herkes cebine bakar olmuş, spor salonu sahipleri dahil buna. Yalova defterini kapatamam, çünkü orada nefes alıyorum. Adana’da maalesef saatli insan gibiyim. Ne kadar kazanırsan kazan mutlu değilsen zevk alamazsın.

Peki Yalova defterini tamamen kapattın mı?
-Yalova benim cennetim ama maalesef sahip çıkanımız olmadı. Kimselere de kızgın değilim. Ne kadar başarılı olursanız olun tek gözle görünen şey paradır. Para her kapıyı açıyor, para için benden başarılı sporcular bile hiçe sayılıyor. Yurt dışında bu böyle değil. Sahip çıkarlar, maaş verirler, daha çok başarılı olsunlar diye destek çıkar, önünü açarlar. Yalova ise ‘boşver’ der, ‘Yalova çocuğu ne yapacak sporu ki, hırsızlık yapsın, uyuşturucu içsin, orada burada sürtsün, spor neyine Yalova çocuğunun’ diyorlar maalesef.

Teşekkür ediyorum bize zaman ayırdığın için..

YORUM EKLE