"Benim Çocuğum Yapmaz" Yanılgısına Düşmeyin

Yalova Halk Sağlığı İl Müdürlüğü ailelerin çocuklarının uyuşturucu bağımlılığının pençesine düşmelerini nasıl önleyeceklerini anlatan bir eğitim semineri düzenledi.

Halk Sağlığı Yalova İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen seminerde çocukların uyuşturucu bağımlılığından uzak tutulması ve bu noktada ailelere düşen görevler anlatıldı. Halk Sağlığı uzmanlarından Deniz Karayılmaz'ın konuşmacı olarak katıldığı  seminer Bayraktepe Mahallesi Karanfil Ev binasında düzenlendi. Mahalle sakinlerinin yoğun ilgi gösterdiği seminerde önemli bilgiler veren Karayılmaz, "Uyuşturucu konusunda ailelerin düştüğü en büyük yanılgı, 'Benim çocuğum yapmaz' algısıdır. Bu çocuğunuzu kontrolden sizi uzaklaştırır. Oysa uyuşturucu kullanımına yönelen gençlerde bariz değişimler olur. Ancak siz çocuğunuza hep bu algı ile baktığınız için o değişimleri ya göremez ya da başka şeylere bağlarsınız" dedi.

Gençleri uyuşturucu kullanmaya iten sebepleri de özetleyen Karayılmaz, "Uyuşturucu maddelere duyulan bağımlılık başlangıçta psikolojiktir. Yani alıştığı maddeyi almadığı zaman kendisini oyalayabilecek bir şeyler bulduğu ya da kendisini o maddeyi almaya iten psikolojik sorunların üstesinden geldi zaman geçici bir sıkıntı dönemi yaşamakla beraber maddeye olan bağımlılık fizyolojik bağımlılık meydana getirmektedir. Başlangıçta psikolojik nedenlerle kullanılan maddeler bir ay süre ile düzenlilik içinde kullanılırsa fizyolojik bağımlılık yerleşmektedir ki bu aşamadan sonra tedavi olabilme şansı çok düşüktür. Madde bağımlılıklarının çoğunda psikolojik ve fizik bağımlılık arasındaki kesin sınırı çizebilmek mümkün değildir. Psikolojik bağımlılık aşamasında birey madde kullanımından vazgeçse bile bırakma döneminde madde kullanmamaya bağlı olan yoksunluk belirtilerini şiddetle yaşar. Kendisini madde almaya iten nedenler de yıllar sonra yine zorlayıcı isteklerle kendisini tekrar madde almaya itebilir. Gençler, maddenin yaratacağı etkiyi merak ettikleri için yaşıtlarıyla birlikteyken madde alabilirler. Akran ilişkileri böyle kötü bir alışkanlığın başlaması veya önlenmesinde büyük önem taşır. Gençlik çağında, bir gruba ait olmak, gencin psikolojik sağlığı açısından gerekli bir ihtiyaçtır. Ancak aile içinde belirli değerler kazanmış, kendine güveni olan bir genç, kendi kişilik yapısı ve değer ölçülerine uygun olan bir grup seçer. Bu grup içinde önemsediği arkadaşları madde kullanıyorsa, bu gruptan ayrılabilir. Yeterli psikolojik güçlükte olamayan bir genç ise, arkadaşlarının 'bir kereden ne çıkar' telkinkleriyle madde alabilir. Madde kullanmaya başlamada kişisel yatkınlığın payı vardır. Alışılmış kurallara karşı baş kaldırabilen, duygusal açıdan dengesiz, çabuk parlayan olgunlaşmamış gençler, çevrelerine uyumda güçlük çekerler. Denemeye ve yeniliğe duydukları merak nedeniyle de madde alabilirler" şeklinde konuştu.

YORUM EKLE

banner137

banner138