Fiziksel Aktivite Sağlıklı Bir Yaşam Sunuyor

Yalova Sağlık İl Müdürlüğü Fizyoterapisti Gonca Taş düzenli egzersiz sayesinde daha sağlıklı hayat sürmenin mümkün olacağını dile getirdi. Taş, “Yapmamız gereken en önemli yaşam tarzı değişikliği günlük hayatta hareketliliğimizi arttırmak olmalıdır” dedi.

Fiziksel Aktivite Sağlıklı Bir Yaşam Sunuyor

İnsan sağlığı açısından büyük bir etkiye sahip olan hareketli yaşam konusunda açıklamada bulunan Yalova Sağlık İl Müdürlüğü Fizyoterapisti Gonca Taş fiziksel aktivite sayesinde bir çok hastalığın önüne geçmenin de mümkün olduğunu vurguladı. Taş yaptığı açıklamada şu bilgileri paylaştı, “Fiziksel aktivite günlük yaşam içerisinde kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını arttıran ve farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan aktivitelerdir. 

Egzersiz ise düzenli ve tekrarlı yapılan vücut hareketlerini içerir. Yürüme, koşma, sıçrama, yüzme, bisiklete binme, çömelme, kalkma, kol ve bacak hareketleri, baş ve gövde hareketleri gibi temel vücut hareketlerinin tümünü ya da bir kısmını içeren çeşitli spor dalları, dans, egzersiz, oyun ve gün içerisindeki aktiviteler fiziksel aktivite olarak tanımlanır. Yapmamız gereken en önemli yaşam tarzı değişikliği günlük hayatta hareketliliğimizi arttırmak olmalıdır. Çoğumuz tamamen hareketsiz değiliz. Evimizi temizleriz, arabamızı yıkarız, ev için alışverişe gideriz, bahçemiz varsa bahçe işleri ile ilgileniriz. Bütün bunlar fiziksel aktivite sayılır. İşiniz veya evinizdeki sorumluluklarınız dışında bir aktivite yapmak istediğinizde rutin fiziksel aktivitenizi daha düzenli bir egzersiz programı ile değiştirmeniz gereklidir. Düzenli fiziksel aktivite; kalp-damar fonksiyonlarının ve solunumun geliştirilmesi, diyabetin önlenmesi ve kontrolü, obezitenin önlenmesi,  kilo kontrolü, sağlıklı kemik, kas ve eklem yapısının oluşturulması ve devam ettirilmesi, kardiyovasküler hastalıklardan korunma, inme ve meme, kolon kanseri oluşma riskinin azaltılması, anksiyete ve depresyonun azaltılması, spor ve iş aktivitelerindeki performansın kazandırılması, sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımının azaltılması, sosyal ilişkilerin güçlenmesi gibi durumları   olumlu etkiler. Sağlığını düşünen herkes fiziksel aktivitenin önemini kavramalı ve belirli aktiviteleri günlük programına dâhil ederek yaşamın bir parçası haline getirilmelidir. Yürüyüş tüm yaştaki bireyler için en ucuz ve kolay uygulanabilen aktivitedir. Doğayla iç içe temiz havada haftada 3-5 gün /25-30 dakikalık yürüyüş ve koşular hem beden hem ruh sağlığına iyi gelecektir. Gün içerisinde toplu taşıma aracı kullanıyorsanız ineceğiniz yerden bir iki durak önce inip yürüyebilirsiniz. Çalışıyorsanız öğle tatilinde veya iş çıkışında yürüyebilirsiniz. Tek başınıza egzersiz yapmaktan hoşlanmıyorsanız arkadaşlarınızla yürüyüş grupları oluşturabilirsiniz. Yürüyüşü ailece birlikte zaman geçireceğiniz keyifli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz. Fiziksel aktivite ve egzersizin önemini anlatarak doğru ve bilinçli bir şekilde aktivite yapmamızı sağlayan fizyoterapistlerin de hayatımızdaki yeri de bu anlamda oldukça önemlidir. 8 Eylül, Dünya Fizyoterapi Günü nedeniyle tüm fizyoterapistlerin gününü kutluyoruz”

YORUM EKLE