Güneşlenmek cilt kanseri riskini % 20 arttırıyor

Yaz aylarıyla birlikte uzmanlar yine güneşin zararlarına dikkat çekmeye başladı. Turizm şehri olan Yalova da’ yaz aylarıyla birlikte turist akınına uğruyor. Yapılan araştırmaya göre sıcak havalarda güneşlenen insanların cilt kanserine yakalanma oranlarının yüzde 20 daha fazla olduğu belirlendi.

Güneşlenmek cilt kanseri riskini % 20 arttırıyor
 Yaz aylarıyla birlikte turist akınına uğrayan Yalova plajlarında güneşlenen insanlara çokça rastlıyoruz. Uzmanlar, güneşlenmenin cilt kanserini tetiklediğini ayrıca solaryuma gidenlerin cilt kanserine yakalanma riskinin yüzde 20 daha fazla olduğunu açıkladı.

Tıp dergisi BMJ'de yayınlanan makalede, 18 Avrupa ülkesinde yapılan araştırma sonucunda melanom teşhisi konan 64 bin hastanın yüzde 5'ten daha fazlasını oluşturan yaklaşık 3 bin 400 kişinin güneşlenme nedeniyle kansere yakalandığı, 35 yaşının altındaki hastalarda yakalanma oranı riskinin iki kat yükseldiği bildirildi.

 İngiltere, Almanya, Fransa ve diğer ülkelerde 1981 ile 2012 yılları arasındaki cilt kanseriyle güneşlenme arasındaki ilişkiyi araştıran 27 çalışmanın sonucunu inceleyen bilim insanları, her yıl cilt kanserine yakalanma olasılığının yüzde 1,8 oranında yükseldiğini belirledi. 

Uzmanlar, önceki çalışmaların büyük bir oranının, solaryumla cilt kanseri arasındaki ilişkiyi incelediğini ve Avrupa'da her yıl 800 kişinin sadece solaryum nedeniyle hayatını kaybettiğine dikkati çekti. Fransa'daki Uluslararası Hastalıkları Önleme ve Araştırma Enstitüsü ile İtalya'daki Avrupa Onkoloji Enstitüsü yetkilileri, çocukların solaryum salonlarına girmesinin yasalarla önlenmesi konusunda çağrıda bulundu. 
YORUM EKLE