banner123

Hastalığa Kulaç Atıyorlar

Yalova’da halk arasında Akasya Park Plajı olarak adlandırılan sahilde Sağlık İl Müdürlüğü deniz suyu analiz raporlarına göre kirlilik değerleri insan sağlığına ciddi zarar verecek noktalarda. Buna rağmen gerekli uyarı tabelalarının yerleştirilmemesi nedeniyle burada denize giren vatandaşlar adeta hastalığa kulaç atıyorlar.

Hastalığa Kulaç Atıyorlar

Yaz aylarının gelişi ile birlikte hava sıcaklıklarında ki artış serinlemek isteyen vatandaşların sahillere akın etmesine neden oluyor. Tam da bu noktada deniz suyunun hangi bölgelerde temiz hangi bölgelerde ise kirli olduğu büyük önem kazanıyor. Sağlık İl Müdürlüğü ilin sahillerinden aldığı deniz suyu örneklerini laboratuvarda analiz ederek bu raporları sitede düzenli olarak halkla paylaşıyor. Bu raporlarda il merkezinde halkın yoğun olarak denize girdiği noktalardan birisi olan Akasya Park Sahilinde ki kirlilik derecesi ise insan sağlığını ciddi şekilde tehdit edecek noktada. Normalde 500 olması gereken Total Koliform değeri plajda 5 bin 280 değerine ulaşmış durumda. Bir diğer değer olan Fecal Koliform değerinin ise insan sağlığını tehdit etmemek için 100’ü aşmamalı. Oysa plajda bu değer de 2 bin 800’de dolaşıyor. Fecal Streptokok değeri de insan sağlığı için uygunluk sınırı kabul edilen 100’ün neredeyse 12 katı üstünde seyrediyor. Buradaki Fecal Streptokok değeri bin 176 olarak ölçülüyor.

Bütün bu değerlere bakıldığında Akasya Park Sahilinde denize girmenin yasaklanması gerekiyor. Oysa sahil her gün yüzlerce insanın yaşadıkları tehlikeden bir haber olarak kendilerini denize bıraktığı bir nokta olmayı sürdürüyor. Bu konuda gerekli uyarı tabelalarının da yerleştirilmemiş olması bir sorumsuzluk örneği olarak göze çarpıyor.

YORUM EKLE