banner131

Yalova’da Beslenme Dostu Programı Çalışmaları Başlıyor

Yalova Sağlık İl Müdürlüğü okulların açılması ile birlikte, “Beslenme Dostu Programı”nı hayata geçirecek. Yalova Sağlık İl Müdürü Dr. Hakan Sezen şu ana kadar 34 okulumuz, “Beslenme Dostu Okul” sertifikasını aldı” dedi.

Yalova’da Beslenme Dostu Programı Çalışmaları Başlıyor

Öğrencilerin sağlıklı beslenmelerine imkan tanınması adına okul kantin ve yemekhanelerinde sağlıklı yiyecek ve içeceklerin çocuklara sunulmasını amaçlayan Beslenme Dostu Programı okulların açılması ile birlikte uygulamaya girecek. Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Yalova Sağlık İl Müdürü Dr. Hakan Sezen, “Sağlıklı beslenme; büyüme ve gelişme, üretkenlik, yaşamın sürdürülmesi için anne karnında başlayan bebeklik, çocukluk, ergenlik ve yetişkin çağından yaşlılığa kadar devam eden her yaş döneminde çok önemlidir. Bu dönemde hızlı büyüme ve gelişme nedeni ile çocukların pek çok besin öğesine olan ihtiyacı hayatın diğer dönemlerine oranla daha fazladır” dedi.

Programın amacı ve uygulanması konularına da değinen Sezen, “Okul çağı, hızlı öğrenme, bilgi ve beceri kazanma ve etkilenme dönemidir. Çocukların gelişimi açısından sağlıklı beslenmenin yanı sıra çocukların daha hareketli bir yaşam tarzını benimsemeleri, fiziksel aktivite düzeylerinin artırılması ve bu konuda desteklenmeleri de önemlidir. Çocukluk döneminde edinilen yanlış beslenme alışkanlıkları kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, şişmanlık gibi hastalıklar için temel risk faktörü oluşturmaktadır. Okul çağındaki tüm çocukların sağlıklı olması amacıyla okullardaki kantin ve yemekhanede, beslenme saatlerinde sağlıklı yiyecek ve içeceklerin sunulması/tüketilmesi sağlanmalıdır. Temiz kullanma ve içme suyuna erişim sağlanmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı ile Bakanlığımız arasında 21.01.2010 tarihinde imzalan protokol ile Beslenme Dostu Okullar Programı ülkemizde başlatılmıştır.  Program kapsamında okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın artırılması ve bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ile okul sağlığının daha iyi düzeylere çıkarılması hedeflenmektedir. Beyaz Bayrak sahibi okulların gönüllü olarak katılmakta oldukları Beslenme Dostu Okullar Programı ile İlimizde 34 okulumuz ‘Beslenme Dostu Okul’ sertifikası almaya hak kazanmıştır. Müdürlüğümüz tarafından ilimizdeki tüm okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konusunda bilinç ve duyarlılık oluşturmak, öğrencilerimizi hareketli yaşama özendirerek, obezitenin önlenmesine destek olmak amacıyla 2018-2019 yılı beslenme dostu okul sayımızı artırmak üzere çalışmalar planlanmıştır” diye konuştu.

Taha Arslan

YORUM EKLE