Abdullah Baştürk Anıldı

İSK eski Genel Başkanı ve CHP eski milletvekili Abdullah Baştürk ölümünün 22'nci yıldönümünde doğum yeri olan Yalova'da adını taşıyan parkta düzenlenen mütevazi bir törenle anıldı.

Abdullah Baştürk Anıldı
1929 yılında Yalova'da doğan ve çocukluğu burada geçen Abdullah Baştürk daha sonraki yıllarda yaptığı çalışmalarla Türk Sendikacılık tarihinin önemli simaları arasına girmeyi başardı. Yalova'nın İstanbul'un bir ilçesi olduğu dönemlerde 2 kez CHP'den ve 1 kez de SHP'den olmak üzere 3 kez milletvekili seçilen Baştürk önemli çalışmalara da imza attı. Abdullah Baştürk, 1987 yılında Nelson Mandela'ya verilen İsveç Sendikal Hareketi Özgürlük Ödülü ile “Uluslararası Özgürlük” ödülünü almış ilk Türk olma unvanına da sahip oldu. Baştürk'ün anısına memleketi Yalova'nın Cumhuriyet Caddesi üzerinde yer alan Yıldız Sokak'da bir park oluşturuldu. Abdullah Baştürk 22'nci ölüm yıldönümünde adını taşıyan parkta düzenlenen mütevazi bir törenle anıldı. CHP Yalova Belediye Başkan aday adayı Vefa Salman ve partililerin katıldığı anma da konuşan Salman, "Yalova'nın küçücük bir ilçe olduğu o yıllarda Yalova'da çıkıp önemli çalışmalara imza atan her Abdullah Baştürk'ü ölümünün 22'nci yıldönümünde hasretle anıyoruz. O azim ve kararlılıkla sürdürdüğü ve bir ömre yayılan çalışmalarla Yalova'nın gururu olmuş birisidir" dedi.

Burada bir de sitemde bulunan CHP Yalova Belediye Başkan aday adayı Vefa Salman, "Abdullah Baştürk'ün adını taşıyan bu park kelimenin tam anlamıyla dökülüyor. Rahmetlinin adını taşıyan tabela da sökülmüş ancak yerine takılmamış. Ben yetkililerden ilimizin adını duyuran bu müstesna kişiliğe en azından parka adının yazılı olduğu bir levha asılarak saygı gösterilmesini istiyorum" diye konuştu.

YORUM EKLE

banner137

banner138