Çiçek, Kivi Ve Çileği Meclis Kürsüsüne Taşıdı

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Yalova Milletvekili Temel Coşkun TBMM'de süren Merkezi Bütçe Tasarısı görüşmeleri esnasında söz alarak Yalova'da kurulan Geofit Bahçesi ile çiçekçilik yatırımları, Kivi üretimi ve Organik Çilek üretimi hakkında bilgiler verdi. AKP Yalova Milletvekili Temel Coşkun Yalova'da süren tarımsal yatırımları ve üretimi meclis kürsüsüne taşıdı.

Çiçek, Kivi Ve Çileği Meclis Kürsüsüne Taşıdı

2014 yılı Merkezi Bütçe Tasarısı görüşmeleri esnasında söz alan Yalova Milletvekili Temel Coşkun, Yalova’daki çiçekçilik ve meyve tarımını gündeme getirdi.  Araştırma Enstitüsünde kurulacak olan Türkiye Geofit Bahçesinin önemini meclis kürsüsünde anlattı.  Doğu Marmara Kalkınma Ajansı teşvik ve desteklerinden en çok faydalanan ilin Yalova olduğuna da değinen Coşkun, "Doğru ve güvenilir bilgi ışığında kalkınma ve ilerleme süreçleri başarılı bir şekilde yürütülebilecektir.

Bu nedenle, bütçemizden en büyük payı eğitime ayırıyoruz, AR-GE yatırımları yapıyoruz. Hükümetlerimizin AR-GE, teşvik ve destek uygulamaları ulusal, bölgesel ve yerel yeni uygulamalara kapı aralamıştır. Bu bağlamda, bölgemizde kurulan Doğu Marmara Kalkınma Ajansı mali ve teknik destek programları ile müteşebbisimize önemli destekler sağlamaktadır. Sadece Yalova'mızda mali ve teknik destek programlarına toplamda 183 proje başvurusu yapılmış ve 72 tanesi başarılı bulunmuştur ve desteklenmiştir. Yalova, başarılı projeler arasında Doğu Marmara bölgesini oluşturan illere göre yüzde 30’luk payla 1’inci sırayı almıştır. Ayrıca, tarımın ve çiçekçiliğin hızla geliştiği Yalova, çiçekçilik yatırımlarına ev sahipliği yapmaktadır. Yine, çilek çeşitleriyle Plantasyon Yenileme Projesi ilimizde uygulanmaktadır. Türkiye'de ilk defa yetiştirilen ve verimi daha fazla olan organik çilek çeşitlerinin üretimi Yalova'da yapılmaktadır. Nisan-kasım ayları arasında taze ve organik çilek yiyebilirsiniz. Ülkemizdeki kivi üretiminin yarısı Yalova'da yapılmaktadır. Yine, 1.500 adet Türkiye Geofit Bahçesi Yalova'mızda bulunmakta ve yeni kurulmaktadır. Sayın milletvekilleri, ülkemizde ilk olan bu proje dünyanın en çok endemik geofit türüne sahip koleksiyonu niteliğindedir. 2011 yılında Kalkınma Bakanlığımız tarafından kabul edilen bu projenin maliyeti 5 milyon 500 bin TL'dir” dedi.

YORUM EKLE

banner137

banner138