"Irkçı söylemlerden kaçının"

AK Parti Yalova İl Başkanlığını açıklayan Ali Faik Aydın'ın, "Rizeli" çıkışına, konunun muhatabı olan 3 kişiden birisi durumundaki AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel'den sert cevap geldi. Demirel, "Böyle ırkçı söylemlerden kaçınmak lazım" dedi.

AK Parti Yalova İl Başkanlığını açıklayan Ali Faik Aydın'ın, "Rizeli" çıkışına, konunun muhatabı olan 3 kişiden birisi durumundaki AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel'den sert cevap geldi. Demirel, "Böyle ırkçı söylemlerden kaçınmak lazım" dedi.
AK Parti Yalova İl Başkanlığı için kongre sürecinin başlaması ile birlikte başkanlığa adaylığını açıklayan ilk isim Ali Faik Aydın olmuştu. Aydın açıklamaları arasında İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak, AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel ve İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Demirel'in Rizeli olduğunu dile getirerek, "Başka il yok mu da hepsi Rizeli" demişti. Bu çıkış sonrasında bir süredir suskunluğunu koruyan 3 isimden birisi durumundaki AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel nihayet bu eleştiriye karşılık verdi. Demirel, "Kongre süreçlerinde, belediye seçimlerinde ve genel seçimlerde herkes her mevki ve makama aday adayı olabilir. Bunda bir sıkıntı yok. Bir sürü aday adayı çıkıyor ve müracaatını yapıyor. Ardından genel merkez bir değerlendirme yapıyor. Onu söyleyen arkadaşa ben şunu sormak istiyorum; Burada kimi eleştiriyor.  Biz kendimizi, kendimiz aday yapmadık. Bizi bu partinin genel merkezi aday yaptı. En son aday olan benim. İl Başkanı ve İl Genel Meclisi Başkanı yerindeydi. 20'ye yakın milletvekili aday adayı vardı. Bunların içerisinde Yalovalı da değişik illerden olanlar da vardı. Sonuçta bu değerlendirmeyi yapıp adayları belirleyen genel merkezimizdir. Biz kendi kararımızı verip kendimizi aday yapsak bu eleştiriye bende katılırım. Ama arkadaş sanırım genel merkezin kararlarını yanlış buluyor. Kaldı ki biz kendimiz için bir şey yapmıyoruz. İl Başkanı da, İl Genel Meclisi başkanı da, YASKİ Başkanı da diğer arkadaşlarımız da ve bende Milletvekili olarak Yalova'ya hizmet etmenin gayreti içerisindeyiz. Yalova kozmopolit bir ilimiz. Demografik yapısı ortada. 81 ilden insanın yaşadığı bir il burası. Bu insanlar arasından bu dönem şans bana gülmüştür. Nasip benimdir. Ben olmuşumdur. Bir daha ki dönem başka bir arkadaşımız olur. Yalovalı milletvekili de, Ordulu milletvekilimiz de oldu. Onlar gibi biz de kendi dönemimiz içerisinde Yalova'ya hizmet etmeye çalışıyoruz. Birisi Rizelileri sevmez, birisi bir başka ilden olanları sevmez. Bir kör düğüşüne girmektense bence insanları yaptıkları ile eleştirmeliyiz. O arkadaşımız otursun önce bir aynanın karşısına geçsin, önce kendisi bugüne kadar Yalova için ne yapmış kendini bir sorgulasın. Ondan sonra kalkıp konuşsun. Kaldı ki böyle ırkçı söylemlerden kaçınmalıyız. Bu genel merkeze karşı yapılmış bir açıklamadır" dedi.
 

YORUM EKLE