‘Kadın aday yoksa oy da yok’

Kent Konseyi Kadın Meclisi STK’ların da desteği ile düzenlediği etkinlikte “Kadın Aday Yoksa Oy Da Yok” diyerek yerel seçimlerde kadınların erkek adaylarla eşit şansa sahip olması talebini dile getirdi.

‘Kadın aday yoksa oy da yok’
Yaklaşan yerel seçimler öncesi Belediye Meclis Üyelikleri başta olmak üzere İl Genel Meclisi üyeliği ve belediye başkan adaylarını belirleme süreci devam ederken, Kent Konseyi Kadın Meclisi lokomotifliğinde  sivil toplum örgütleri yaptıkları ortak açıklamada, kadınların listelerde seçilebilecek sıralarda yer almasını istedi.

Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin lokomotifliğinde 15 sivil toplum kuruluşunun destek verdiği etkinlikte, açıklamada bulunan Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nurten Anıl, “Taleplerimizi yerine getirmeyen partiler, burada bulunan STK, Sendika, parti temsilcisi, Kadın ve Kadın adayları destekleyenler olarak diyoruz ki “Kadın Aday Yoksa Oy da Yok” dedi. Geçmişten günümüze kadar kadın ve erkeğin doğada hep beraber yaşadığını, iyiliği, güzelliği, zorluğu birlikte paylaştığını dile getiren Anıl, “ Toprağa bağlı, ilkel tarım toplumlarında doğurgan olan kadın gücün simgesi olarak hep öndedir. Ortaçağ ile beraber kadının statüsü gerilemeye ve arka plana itilmeye başlanmıştır. Sanayi devrimi ve işçi sınıfının mücadelesinde ilk önceleri maalesef kadın yoktur. Modern çağ ile beraber kadınlar, sosyal, iş ve siyasi yaşamda yavaş yavaş yer almaya başlamıştır. Türk kadını Orta-Asya’dan başlayarak modern Türkiye Cumhuriyeti’ne kadar hep mücadelenin ön saflarında olmuş, feodal zihniyet onu geri plana atmaya çalışsa da kadınlar mücadeleye devam etmişlerdir. Tarih boyunca erkeklerle beraber  yer alan kadınlarımız maalesef siyasette etkin temsil hakkını kullanamamıştır. En son yapılan istatistiklerde ülkemizde 2950 belediyeden sadece 18’İ kadın, 3200 il genel meclisi üyesinden sadece 300’ü kadın, 550 milletvekilinden sadece 78’i kadın, 59.405 muhtarlıktan sadece 390’ı kadın, 81 validen sadece 1’i kadındır. Kadınların toplumdaki nüfus oranına bakıldığında siyasetteki temsil oranının çok düşük olduğu görülmektedir. Ülkemizde nüfusun %50’ si kadın olduğuna göre yukarıdaki rakamlar çok komik ve üzücüdür. Biz anayız, eşiz, kardeşiz, her şeyden önemlisi erkekler ile eşit birer fertiz, toplumun temel taşıyız, kadınız ve biz kadınlar önümüzdeki yerel seçimlerde, ‘Belediye Başkanlığı’, ‘İl Genel Meclis’ üyeliği, Belediye Meclis üyeliği, muhtarlık, azalık ve genel seçimlerde milletvekilliğinde eşit haklar istiyoruz. 5 Aralık 1932 yılında dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinden daha önce Mustafa Kemal Atatürk tarafından bizlere verilen haklarımızı kullanmak istiyoruz. Sadece seçim zamanları hatırlanıp, kapı kapı dolaşarak ve ev toplantıları yaparak erkeklere oy isteyen kadınlar değil, seçilmiş kadınlar olmak istiyoruz. Önümüzdeki yerel seçimlerde; İl Genel Meclisi’ne aday olan kadınların ilk 2 içerisinde 1 tane, Belediye Meclisine aday olan kadın adaylarımızın ilk 7 içerisinde 3 tane, kadın belediye başkan adaylarımızın erkek adaylarla eşit şansa sahip olması, fermuar sisteminin uygulanması, seçilemeyecek alt sıralara kadın adayların yerleştirilmemesini istiyoruz. Bu bir talep değildir. Biz kadınların haklarıdır. Bu haklarımızı yerine getirmeyen partiler burada bulunan STK, Sendika, Parti temsilcisi, kadın ve kadın adayları destekleyenler olarak diyoruz ki, ‘Kadın Aday Yoksa Oy Da Yok’ “ açıklamasında bulundu.

YORUM EKLE