“TC Vatandaşı Olmayan Oy Kullanamaz”

Yalova Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Kandemir mültecilerin oy kullanacağı yönündeki söylentilerin halk arasında bir algı oluşturmak adına bilinçli olarak yayıldığını söyledi. Kandemir, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan hiç kimse oy kullanamaz” dedi.

“TC Vatandaşı Olmayan Oy Kullanamaz”

Son günlerde halk arasında, “Mültecilerin de oy kullanacağı” yönünde söylentilerin yayılması üzerine bir açıklama yapan Yalova Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Kandemir son noktayı koydu. Kandemir, “Şunu herkes net olarak bilmelidir ki, oy kullanabilmek için Türkiye Cumhuriyet vatandaşı olmak şarttır. Ülkede bulunan 3.5 milyon mülteciden bugüne kadar sadece 53 bini vatandaşlığa geçmiştir. Bu sayının da seçimin kaderini değiştirme şansı yoktur. Yalova genelinde ise vatandaş olanların sayısı yok denecek kadar azdır. Yapılmak istenen seçimle ilgili olumsuz bir algı oluşturmaktır” dedi.
İlçelere taşımalı seçmen iddialarını da yanıtlayan Kandemir, “Birçok seçmenimizin Yalova’da kaydı olsa da ilçeler de de evi bulunabiliyor. Bu gibi durumlarda da ilçede oy kullanmayı tercih edebiliyorlar. Kaydını ilçede bulunan eve alıp oyunu burada kullanıyor. Bu duruma seçmen taşımak demek çok doğru bir yaklaşım değildir” diye konuştu.

YORUM EKLE

banner137

banner138