“Yalova’da Tarihi Fark Bekliyoruz”

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü 24 Haziran’da gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçiminde Yalova’dan tarihi bir fark beklediklerini dile getirdi.

“Yalova’da Tarihi Fark Bekliyoruz”

AK Parti Siyaset Akademisi Programına katılmak için Yalova’ya gelen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonunda ki programa katıldı. Salona gelişinde AK parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel ve parti yöneticileri tarafından karşılanan Özlü alkışlar eşliğinde salona girdi. Salonu dolduran vatandaşlara hitaben bir konuşma da yapan Bakan Özlü 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde Yalovalılardan tarihi fark istedi. Bakan Özlü, “Türkiye birçok alanda olduğu gibi teknoloji ve sanayi alanlarında önemli adımlar attı. Dolayısıyla Dünyanın anlı şanlı ülkeleri ekonomik krizi yenilirken Türkiye ayakta kalmayı başardı. Daha seçim kararı alınır alınmaz sadece içeriden değil, sözde demokrasinin beşiği Avrupa ülkelerinin siyasetçilerimize peşpeşe yasaklar koyması boşuna değildir. Biliyorlar ki Türkiye 24 Haziran virajını AK Parti ile dönerse karşılarında parmak sallayacakları bir ülke bulamayacaklar. Ama nasıl ki daha önceki tüm çabaları boşa çıktıysa bu da boşa çıkacaktır. Milletimiz AK Partiye her seçimde olduğu gibi bu seçimde de durmak yok yola devam diyecek. Ve biz hak bildiğimiz yolda durmadan ilerlemeye devam edeceğiz. Değerli Yalovalı kardeşlerim. 2015 seçimlerinde AK Partiye %50’ye yakın bir oyla destek verdiniz. 2017 referandumunda da evet ve hayır Yalova’da başa baş çıktı. Ama bu kez sizlerden tarihi bir fark bekliyoruz. Cumhurun gücünü gösterip, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve AK Parti’ye tarihi bir destek vereceğinize inanıyorum” dedi.

Antartika’da bilim üssü kuracağız

Konuşmasında  bakanlık tarafından yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Bakan Özlü Türkiye’nin Antarktika’da bilim üssü kurma çalışmaları başlattığını söyledi. Bakan Özlü, “Afrin’de Türkiye bir operasyon yürütüyor. Bunda amaç Türkiye’nin güvenliğini sağlamak. Bir taraftan Afrin’de güvenlik operasyonları yürüten Türkiye hiç kimsenin farkında olmadan bir operasyonda Antarktika’da yürütüyor. Antarktika’ya bilim üssü kuruyoruz. Son bir buçuk aydır Antarktika’da 30’a yakın bilim adamı bizim gönderdiğimiz bilim adamları Türkiye’nin burada kuracağı üssün yerini belirleme çalışmaları ve fizibilite çalışması yapıyor. Bunda ki maksadımız Türkiye’yi Antaritka2nın geleceği üzerinde söz sahibi ülkelerden birisi yapmak. Antarktika anlaşması 1959’da imzalandı. 29 danışman ülke var. Bunlar söz sahibi. Türkiye 30. Ülke olarak söz sahibi olacak. Bunun şartlarını tek tek yerine getiriyoruz. Türkiye’de üssümüzü inşa edip Antarktika’ya götürüp bilim üssümüzü kuracağız” dedi.

6 bileşenli yol haritası belirlendi

Ülkenin  yüksek teknolojili ürünler üretme konusunda 6 bileşenden oluşan bir yol haritası belirlediğine de değinen Bakan Özlü, “Ülkemizin orta yüksek ve yüksek teknoloji payı %30 civarındaydı. 2017 yılında 8.1 puan bunu arttırdık. Şuanda 38.5’e çıktı. Benzer şekilde düşük teknolojinde ki ürün payı azaldı. Artık biz daha çok katma değerli pahada ağır yükte hafif ürünler satıyoruz. Türkiye’nin 4. Sanayi devremi için 1.5 yıldır çalışıyoruz. Türkiye’nin 4. Sanayi devrimini ıskalamaması için çalışıyoruz. Türkiye’nin 4. Sanayi devrimini geliştiren öncü ülkelerden birisi olması için çalışıyoruz. Çok güzel bir yol haritası belirledik. 6 bileşenden oluşan bir yol haritası düzenledik. Yapay zeka teknolojileri otomorobotlar, endüstiriyel bulut platformu endüstriyel siber güvenlik. Eklemeli imalat yöntemleri teknolojileri akıllı sensor teknolojileri gibi bir çok teknolojinin Türkiye’nin öncü olması için çalışıyoruz. Biliyorsunuz Türkiye birinci ve ikinci sanayi devrimlerini 100 yıl geriden takip etti. Dördüncü sanayi devriminde ise geride değiliz başa baş gidiyoruz” diye konuştu.
Bakan Faruk Özlü buradaki programın ardından deniz yolu ile İstanbul’a geçti.

 

YORUM EKLE

banner137

banner138