Sneijder Ocak Ayına Damga Vurdu

İSTANBUL (İHA) - Ocak ayında medyanın en çok sözünü ettiği sporcu Sneijder oldu.

Sneijder Ocak Ayına Damga Vurdu
Medya Takip Merkezi’nin (MTM) 3 mecrayı kapsayan araştırmasında, ay sonunda Emre Belözoğlu’nu renklerine bağlayan Fenerbahçe en çok konuşulan kulüp, Galatasaray’ın ses getiren transferi Sneijder ise medyanın en çok yer verdiği futbolcu oldu.

Medya Takip Merkezi’nin hazırladığı araştırmaya göre, Ocak ayında en çok konuşulan spor kulübü Fenerbahçe oldu. Toplamda 86 bin 433 haber ve yazıda yer bulan spor kulübü, kuruluş hikayesinin anlatıldığı “Fenerbahçe Destanı” adlı tiyatro oyununun sahnelenmesi, arama motoru Yandex’le yaptığı anlaşma ve Emre Belözoğlu transferi ile adından söz ettirdi.

Ocak ayında medyanın en çok yer verdiği ikinci spor kulübü ise Spor Toto Süper Lig lideri Galatasaray oldu. Ay içerisinde, çeşitli futbolcuların transfer haberleri ile gündeme gelen sarı-kırmızılı kulüp, ay sonunda gerçekleştirdiği Sneijder ve Drogba transferleri ile spor gündemine damga vurdu. Boğaz’daki Galatasaray Üniversitesi’nde çıkan yangınla da haberlere konu olan kulüp, toplamda 77 bin 998 haber ve yazıda yer aldı.

EN ÇOK SNEİJDER KONUŞULDU

Galatasaray’ın bir süre transfer etmek için uğraştığı ve sonunda renklerine bağladığı Wesley Sneijder, Ocak ayının en çok konuşulan futbolcusu oldu. Bundan önce İtalya’nın Inter takımında forma giyen Sneijder için Galatasaray’ın Inter’e 7,5 milyon Avro’luk bir ödeme yapacağı açıklandı. Galatasaray’da Hagi gibi bir efsane olmak istediğini söyleyen futbolcuya, taraftarların Spor Toto Süper Lig’in 19. haftasında oynanan Galatasaray- Beşiktaş derbi maçında “Efsane olmak için yüreğini ortaya koyman lazım” şeklinde bir pankart hazırlaması dikkat çekti. Sneijder Ocak ayında 21 bin 414 haber ve yazıda yer aldı.

MTM’nin ayın en medyatik sporcularını belirlediği araştırmaya göre, Fenerbahçe’de forma giyen Semih Şentürk, uzun zaman sonra yeniden listeye girerken, Ocak ayının en çok konuşulan ikinci futbolcusu oldu. Ara dönemde, Beşiktaş’ın renklerine bağlamak istediği iddiasıyla gündeme gelen Semih Şentürk, bu iddiaların asılsız olduğunu açıkladı. Öte yandan, Beşiktaş Futbol Şube Sorumlusu Tamer Kıran da, böyle bir transferin gündemlerinde olmadığını açıkladı. 10 yılı aşkın süredir Fenerbahçe’de oynayan Şentürk, ay boyunca 8 bin 2 haber ve yazı ile adından söz ettirdi.

RAUL MEİRELES SES GETİRDİ

Fenerbahçe’nin orta saha oyuncusu Raul Meireles, ayın medyada en çok ses getiren diğer futbolcusu oldu. 15 milyon Euro ile Türkiye’deki en pahalı futbolcu olan Meireles, Galatasaray maçı sonrası aldığı 4 maçlık cezanın ardından ilk karşılaşmasına Bursaspor ile yapılan kupa maçında çıktı. Meireles’in ay içerisinde konu olduğu bir diğer haber ise, İtalya’nın Fiorentina Kulübü’nün kendisine talip olmasıydı. Fenerbahçe’nin bu teklife sıcak bakmadığı öğrenilirken, Meireles’in Ocak ayında 7 bin 728 haber ve yazıda yer bulduğu belirlendi.

FATİH TERİM DİVAN KURULU ÜYESİ OLDU

Medya Takip Merkezi’nin hazırladığı ayın spor gündemi araştırmasında, medyada en fazla yer alan teknik direktörler de belirlendi. Araştırmaya göre, Ocak ayının medyada en çok ses getiren teknik ismi Fatih Terim oldu. Galatasaray Kulübü Divan Kurulu Üyeliği’ne hak kazanması ile medyada geniş yer bulan Terim, yönetimle arasında bir sürtüşme olduğu iddiaları ile haberlere konu olmuştu. Ünal Aysal ise bu iddialarla ilgili, Fatih Terim’le aralarında herhangi bir gerginlik olmadığını açıkladı. Fatih Terim, ay boyunca 15 bin 153 haber ve yazı ile gündeme geldi.

KOCAMANIN İSTİFASI SES GETİRDİ

Aynı araştırmaya göre, ayın en çok konuşulan ikinci teknik direktörü Aykut Kocaman’dı. Aralık ayı sonlarında şok bir şekilde istifa kararı alan Fenerbahçe teknik hocası, Ocak ayının başında bu kararından vazgeçerek takımının başında kaldı. İstifasının nedeni olarak, kaybedilen 27 puanı ve oyuncularına verilen haksız cezaları işaret eden Kocaman, istifa kararından oyuncularının kalitesi ve verdikleri söze güvenerek vazgeçtiğini açıkladı. Tecrübeli teknik direktör, ay genelinde 14 bin 259 haber ve yazıda yer aldı.

Araştırmada öne çıkan bir diğer isim ise Samet Aybaba oldu. Beşiktaş’ın teknik direktörlüğünü yapan Samet Aybaba, toplamda 10 bin 585 haber ve yazıya konu edildi. Lige verilen arada, takımı ile Antalya’da kampa giren teknik hoca, takımını sıkı şekilde çalıştırmasıyla dikkat çekti. Ara dönemde herhangi bir transfer istemediğini ifade eden Aybaba’nın, yaşanan sakatlıklar sonrasında takımdaki dengeleri bozmayacak bir transfere sıcak baktığı öğrenilmişti.

EN ÇOK KONUŞULAN YÖNETİCİ ÜNAL AYSAL

Ocak ayının spor gündemini içeren araştırmada, ayın en çok konuşulan kulüp yöneticileri de belirlendi. Buna göre, Galatasaray Başkanı Ünal Aysal Ocak ayından medyanın en fazla söz ettiği kulüp yöneticisi oldu. Ay içerisinde Sneijder ve Drogba transferlerinde oynadığı büyük rol ile spor gündeminde geniş yer bulan Aysal, Fatih Terim ile aralarındaki gerginliğin sona ermesi ile de haberlere konu edildi. Galatasaray Üniversitesi’nde çıkan yangın sonrası, binanın restorasyonu için ne gerekiyorsa yapılacağını ifade eden Ünal Aysal, ay boyunca 9 bin 853 haber ve yazıda yer aldı.

Medyanın en çok yer verdiği kulüp yöneticileri sıralamasında, 7 bin 927 haber ve yazı ile Aziz Yıldırım ikinci oldu. Gaziantepspor-Fenerbahçe maçı için Gaziantep’e giden Aziz Yıldırım, havaalanında bir grup Fenerbahçelinin protestosu ile karşılaştı. Yıldırım’ın medyaya konu olduğu diğer haberler ise, Türk Böbrek Vakfı’na bir diyaliz makinesi bağışlaması ve Bakırköy Adliyesi’nde Savcı Aydın Yılmaz’ı ziyaret etmesi oldu.

Ocak ayından en çok konuşulan diğer kulüp yöneticisi Fikret Orman oldu. Ay boyunca, 5 bin 193 haber ve yazı ile adından söz ettiren Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Torbalı Beşiktaşlılar Derneği’nin Kızılay ile düzenlediği kan bağışı etkinliğine katılması, Bursaspor ile aralarındaki husumeti bitirmek için çalışmalara girişmesi ve BJK Ege Kartalları’nın düzenlediği Büyük Ege Paneli’ne katılması ile ay içerisinde haberlere konu oldu.
YORUM EKLE