Türkiye Klavye Şampiyonasının Üçüncüsü Yalova’dan

Şehit Osman Altınkuyu Anadolu Lisesi’nden Furkan Gerçek, 2015 Türkiye İnternet Klavye Şampiyonası’nda Türkiye üçüncüsü oldu.Bu yıl 10’uncusu düzenlenen ve 150 okuldan 802 öğrencinin katıldığı 2015 Türkiye İnternet Klâvye Şampiyonası sonuçları açıklandı. 17-20 yaş gençler kategorisinde Yalova’dan Türkiye derecesi geldi. Şehit Osman Altınkuyu Anadolu Lisesi'nden katılan Furkan Gerçek dakikada 536 anlamlı tuş vuruşuyla Türkiye üçüncüsü oldu.

Türkiye Klavye Şampiyonasının Üçüncüsü Yalova’dan
 Birleşmiş Milletlere bağlı “Uluslararası Bilgi İşlem Federasyonu – INTERSTENO” tarafından her yıl organize edilmekte olan Dünya Bilgisayar ve İnternet Klavye Şampiyonaları’nda Türkiye genelinde yapılan yarışmada Şehit Osman Altınkuyu Anadolu Lisesi 12/E sınıfı öğrencilerinden Furkan Gerçek, ocak ayı içinde internet üzerinden yarışmaya katıldı. Okulun bilgi işlem merkezinde Müdür Yardımcısı Adnan Akalın’ın gözetiminde gerçekleştirilen yarışmaya uzun süreden beri hazırlandığını belirten Furkan Gerçek, “İnternet ve bilgisayar ile uğraşmayı küçüklüğümden beri seviyorum. Özellikle hızlı yazmak benimle özdeşleşti. Hatta parmaklarımı hızlı kullanmamı piyano kursuna giderek de değerlendirdim. Düşüncelerimi hızlıca ekrana dökmek zaman kaybını önlediği gibi hafızamda dağılmaları da engelliyor. Bu sayede düşüncelerimi hızlı ve doğru bir şekilde aktarabiliyorum. Şunu da belirtmem gerekir ki, ben diğer yarışmacıların aksine “F” değil, Türkçe kullanımda daha zor olan “Q” klavyeyi kullanıyorum. “Q” klavye kullanırken on parmak değil, kendimin geliştirdiği belirli parmaklarla yazma biçimini tercih ediyorum. Bu başarıya herhangi bir klavye kursu almadan kendi gayretlerimle ulaştığımı da ifade etmek isterim” dedi.

Türkiye derecesi başarılı öğrenciye aynı zamanda Dünya Şampiyonası’na katılma fırsatı sağladı. Özellikle öğrencileri bilimsel yöntemlerle çalışmaya başlatarak teşvik amacıyla her yıl okullarda düzenlenmekte olan Dünya İnternet Klavye Şampiyonası’nın 11’incisinin Türk yarışçılar için kayıtları 16 Şubat – 8 Mart 2015 tarihlerinde; finalleri ise 9 Mart – 11 Mayıs 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

YORUM EKLE

banner137

banner138