2. Ulusal Kent Konseyleri Sempozyumu’ Sona Erdi

Bursa Kent Konseyi (BKK) ev sahipliğinde düzenlenen, akademisyen ve kent konseyi temsilcilerinin iki gün boyunca kent konseyi süreci ile mevzuatta yapılması gerekenleri konuştuğu ‘2. Ulusal Kent Konseyleri Sempozyumu’ sona erdi. Sempozyumda Kent Konseyleri Birliği Başkanı hasan Soygüzel'de bir sunum gerçekleştirdi.

2. Ulusal Kent Konseyleri Sempozyumu’ Sona Erdi
 BKK koordinasyonunda Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Uludağ Üniversitesi (UÜ) işbirliğiyle yapılan II. Ulusal Kent Konseyleri Sempozyumu, iki günlük yoğun programın ardından sona erdi. 50 üniversiteden 105 akademisyenin, 69 kent konseyinden temsilcinin ve gönüllü katılımcıların yer aldığı sempozyum, 20 konu başlığında toplam 5 oturumla tamamlandı. Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Hüdavendigar Salonu’ndaki sempozyum kapsamında 27 adet poster-bildir-sunum da sergilendi. İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilat (UCLG-MEWA), Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Marmara Belediyeler Birliği, Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE), Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), Türkiye Kent Konseyleri Birliği ve Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı’nın (TESEV) destek verdiği sempozyum, kent konseyi uygulamasında yaşanan sıkıntıların değerlendirilmesi, belirlenen hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığının tartışılması, kent konseylerinin işlevselliğinde gelinen son durumun konuşulmasını amaçladı.

 ‘2. Ulusal Kent Konseyleri Sempozyumu’nun “Yerel yönetim mevzuatı ve kent konseyleri” başlıklı birinci oturumunu UÜ’den Prof. Dr. Bekir Parlak yönetti. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hüseyin Erkul ‘Yasal-yönetsel sorumluluk açısından kent konseyleri’, Yalova Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Salih Batal ‘Yeni Büyükşehir Belediye Kanunu bağlamında kent konseylerinin işlevselliği ve ölçek sorunu’, Erzincan Üniversitesi’nden Arş. Gör. Mustafa Tekdere ‘Kent konseylerinin MALI kısıtları’ ve Yalova Kent Konseyi’nden Hasan Soygüzel ‘Kent konseyleri arasında iletişim ve işbirliği: Türkiye Kent Konseyleri Birliği örneği’ başlıklarında sunum yaptı.

YORUM EKLE

banner137

banner138