Orhun Abidesi Yalova'da Yapılacak

Yalova Belediyesi Göktürk Devletinden kalma ve tarihin en önemli eserlerinden birisi olarak bilinen Orhun Abidesini birebir ölçülerde Yalova'da inşa edecek.

Orhun Abidesi Yalova'da Yapılacak
 Göktürk Devletinden kalma olan ve üzerinde Türk edebiyatının önemli örneklerinin yer aldığı Orhun Abidesi Yalova'da aslına uygun bir şekilde ve birebir ölçülerde inşa edilecek. Yine Türkiye'de bir ilk olacak olan Türk Dünyası Şairler Müzesi'nin girişine inşa edilecek olan abide hakkında bilgi veren Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, "Adnan Menderes Mahallesinde Türk Dünyası Şairler Müzesi yapacağız. Türk Dünyasında şairlik önemlidir. Bizim tüm filozof ve düşünce adamlarımız aynı anda şairdir. Biz her çağda adını duyurmuş Türk Dünyasından 40 şair tespit ettik. Onlarla ilgili bilgiler yer alacak bu merkezde. Orası bir şiir merkezi olacak. Türkiye'de ilk defa böyle bir şey oluyor. Türk Dünyasında bu tip mekanlar var ve önemlidir. Ama Türkiye'de bu merkezin bir benzeri olmayacak. Orasının girişine bire bir ölçüde Orhun Abidesini yapacağız. Bu abide de Türkiye'de ilk kez aslına uygun olarak bire bir ölçülerde Yalova'da yapılmış olacak" dedi. 

Kül Tigin Yazıtı olarak da bilinen 3 metre75 santimetre boyutundaki Orhun Abidesi'nin 2014 yılı içerisinde yapılması hedefleniyor. 

YORUM EKLE

banner137

banner138