"Benim çocuğum yapmaz" demeyin

Gençlerin uyuşturucudan nasıl uzak tutulacağı konusunda aileleri bilinçlendirmeyi hedefleyen, "Benim çocuğum asla yapmaz demiyorum" projesi hızla devam ediyor.

Gençlerin uyuşturucudan nasıl uzak tutulacağı konusunda aileleri bilinçlendirmeyi hedefleyen, "Benim çocuğum asla yapmaz demiyorum" projesi hızla devam ediyor.
Yalova Gençlik Merkezinin  madde bağımlılığı ile mücadele için gerçekleştirdiği , "Benim Çocuğum Asla Yapmaz Demiyorum" projesi kapsamında Teşvikiye belde halkına bilinçlendirme eğitimi verdi.
Proje kapsamında . Sosyal hizmet uzmanı Deniz Karayılmaz'ın ailelerle buluştuğunu ve ailelerin projeye büyük ilgi gösterdiğini belirten Gençlik Merkezi Müdürü Celal Kahveci bundan son derece memnun olduklarına vurgu yaptı. Proje ve projenin amaçları hakkında bilgi de veren Kahveci, "Madde bağımlılığında birçok etken olsa da, en önemli faktörlerden biri aile temelli sorunlardır. Ailedeki eksikliklerden bazıları olan; ebeveyn yokluğu, aşırı pasif anneler, ebeveynin çocuğuna yakınlık eksikliği, çocukların ebeveynlerinden özellikle de babalarından sevgi ve destek konusunda yetersizlik hissetmesi gibi faktörler çocukları madde bağımlılığına yakınlaştırmaktadır. Bu faktörlerden yola çıkarak tasarladığımız eğitimler kapsamında Yalova Gençlik Merkezi ve Yalova İl sağlık müdürlüğü iş birliği ile gerçekleştirmekteyiz. Sosyal hizmet uzmanı Deniz Karayılmaz hanımefendinin eğitim verdiği yerel proje  ile Yalova köylerinde yaşayan ebeveynlere  madde bağımlılığı hakkında bilinçlendirme eğitimleri düzenlemekteyiz. Bu hafta  Teşvikiye belde halkına verilen bilinçlendirme eğitiminde: Madde bağımlılığı ve bağımlılık süreci nedir? Ailenin problem çözme ve baş etme kapasitesi nasıl arttırabilir? Aile üyeleri arasında kısır döngüye dönüşen iletişimlerin yerine, problem çözücü yeni iletişim tarzları nelerdir? Aile üyelerinin her birinin kendi yaşamlarıyla ilgili sorumlulukları nelerdir ve aile içindeki bağımlı ergenin sorumluluklarını üstlenmemelerine nasıl yardımcı olunabilir?

Aile ve madde bağımlısı ergen gerektiğinde hangi toplumsal hizmet ve kaynaklardan yararlanabilir gibi soruların yanıtları üzerinde durduk" dedi.
Projenin bundan sonra da periyodik olarak gerçekleştirilecek toplantılarla süreceğine vurgu yapan Kahveci, "Proje sonunda eğitim verilen Yalova köylerinde daha bilinçli, çocuğunun farkında olan ve madde bağımlılığını engelleyici kültürel-sportif faaliyetler konusunda Gençlik Spor Bakanlığının hangi hizmetlerinden nasıl yararlanabileceği konusunda bilgili ebeveynlerin artması planlanmaktadır" diye konuştu. Kahveci,  son derece verimli geçen eğitimin ardından belde halkından katılımcılara ve eğitimin gerçekleşmesine katkı veren Teşvikiye ilköğretim okulu müdürü Hakan Helvacıoğlu'na da teşekkür etti.

 

 

YORUM EKLE