“Bu Yıl Hindiye İlgi Az”

Yalova Kasaplar Derneği Başkanı Turgay Bahar bu yılbaşında hindiye olan talebin az olduğunu dile getirdi. Bahar bu yıl hindi fiyatının 90 ile 125 TL aralığında değiştiğini dile getirdi.

“Bu Yıl Hindiye İlgi Az”

Yılbaşı denince akla ilk gelen şeylerden birisi olan Hindi tezgahlarda yerini aldı. Ancak vatandaşlar bu yıl diğer yıllarda olduğu kadar Hindi’ye ilgi göstermiyorlar. Konuyla ilgili bilgi veren Yalova Kasaplar Derneği Başkanı Turgay Bahar, “Hindi eskiden sadece belli noktalarda ve yılbaşı arifesinde satışa çıkardı. Ama artık hem AVM’lerde ve büyük marketlerde hem de yılın her döneminde satışa sunulan bir ürün haline dönüştü. Bu da hindiye talebin biraz daha azalmasına neden oldu. Hindi alacak vatandaşlarımızın özellikle Kandıra Hindisi olarak bilinen türü tercih etmelerini öneririm. Zira bu hindi çiftlik hindisi olarak bilinen türlere oranla daha lezzetli ve yağlıdır. Çiftlik hindileri suni yemlerle beslenirken, Kandıra hindisi doğal ve salma olarak beslenir. Hindi fiyatları geçen yıla oranla çok da artmadı. Bu yıl hindinin kilosu 18 ila 25 TL aralığında değişiyor. Yani ortalama 5 kilo gelen bir hindinin fiyatı da 90 TL ile 125 TL’den satışa sunuluyor.  Kandıra Hindisi ise kilosu 25 ile 30 TL aralığında satılıyor.
Hindi parça olarak da satılabiliyor. Bunda fiyat ise Hindi Baget’in kilosu 12 TL, Hindi kanatın kilosu 13 TL’den satışa sunuluyor” dedi.

Taha Arslan

YORUM EKLE