Hayvanat Bahçesi gibi Petshop

İguana’dan, Örümcek Maymuna, Dev Papağan’a kadar olan çeşitli tropikal ülke havyaları ile hayvanat bahçesini Hakan Petshop aratmıyor.

Hayvanat Bahçesi gibi Petshop

Yalova’daki anaokulları bile bu değişik canlıları görmek için petshopa gezi düzenliyor. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Yalova İl Müdürlüğü Avrupa Birliği Standartlarına uygunluk belgesine sahip Yalova’daki ilk petshop olmasıyla da öncülük ediyor. Çocukların en çok ilgi gösterdiği hayvanlardan Iguana olurken ‘Feriha’ isimli Örümcek Maymun da dikkat çekiyor. ‘Patron’ isimli devasa papağana gelenler kendi ellerinden fıstık yedirebiliyorlar. Ailelerin çocuklara en çok aldığı hayvanlardan birisi de Sibirya Sincapları bu kadar talep görmesinin nedeninin kokularının rahatsız edici olmaması ve sahibine alıştıktan sonra cebinde gezintiye bile çıkabilecek kadar sadık oluşları oluyor. Hakan Petshop’un hayvanseverler için yaptığı hizmetlerden birisi de sipariş hattının bulunması böylelikle evlerinde hayvan bakan yaşlı ve engelli vatandaşlara mama ve diğer hizmetleri evlerine kadar ulaştırabiliyorlar. Sürüngenler, Kedi Köpek çeşitleri, Kuş çeşitleri hepsinin ithalat belgesine sahip olması güvenilirliği sağlıyor.

Kaçak hayvanların satışı sağlık problemlerine neden olabilirken bulaşacak virüslerden kimsenin sorumlu olmayacağı belirtiliyor. Gümüş, Petshoptaki bütün hayvanların belgeli olduğu ve ülkeye gelmeden önce kontrol edilerek kan örneklerine bakıldığını belirtiyor. Hakan Petshop sahibi Hakan Gümüş yıllarca hobi olarak ilgilendiği hayvan bakımı ile şimdi meslek olarak içinde yer almanın avantajlarını yaşadığını söylüyor. Gümüş, ‘ Ben 20 yıldır hobi olarak ilgileniyordum. Hayvanların insanların üzerinde bıraktığı pozitif bir enerji oluyor. Ben hayvan bakımında eksik yönlerini birebir yaşadığım için buraya gelen hayvanseverlerin ihtiyaçlarını karşılamalarına dikkat ediyorum. AB standartlarında barındıkları yerler, hijyen konusu, kafeslerdeki hayvan adedine kadar her şeye dikkat ediyorum. ‘ diye ifade ediyor.

Oya Erkan

YORUM EKLE