Karaçam, “Deprem gerçeğini ciddiye alalım”

Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği MAG-Der Yalova Şubesi Başkanı Sabri Karaçam, olası bir depremde en kıymetli saatler olarak nitelenen ilk 72 saat içinde müdahalenin önemli olduğunu söyledi. Karaçam, afet bilincini yaygınlaştırmak için seyirci değil katılımcı olmak gerektiğini ifade ederek, “Depremde en kıymetli saatler, ilk 72 saat. İlk müdahale edenler komşular, mahalleliler afetzedelerin çoğunu onlar kurtardı. Bunlar mahalle afet gönüllüleri yani bizler. Seyirci değil katılımcı olalım, kendimize, ailemize, komşumuza yardım edelim. Gönüllü olalım” dedi.

Karaçam, “Deprem gerçeğini ciddiye alalım”

Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği MAG-Der Yalova Şubesi Başkanı Sabri Karaçam, olası bir depremde en kıymetli saatler olarak nitelenen ilk 72 saat içinde müdahalenin önemli olduğunu söyledi. Karaçam, afet bilincini yaygınlaştırmak için seyirci değil katılımcı olmak gerektiğini ifade ederek, “Depremde en kıymetli saatler, ilk 72 saat. İlk müdahale edenler komşular, mahalleliler afetzedelerin çoğunu onlar kurtardı. Bunlar mahalle afet gönüllüleri yani bizler. Seyirci değil katılımcı olalım, kendimize, ailemize, komşumuza yardım edelim. Gönüllü olalım” dedi.

Mahalle Afet Gönüllüsü olarak afet bilinç eğitimi almanın, afet anında davranış biçimlerini öğrenmenin mümkün olduğunu belirten Karaçam, eğitim almak için her mahallede bulunan MAG gönüllülerinden bilgi alınabileceğini ifade etti. Afet durumunda bir kişiyi kurtarmak için en az 10 kişi gerekli olduğunu, oysa 100 kişiye bir kişinin eğitim verebileceğini dile getiren Karaçam, afet konusunda bilinçli toplum yaratmak gerektiğini ve bilinçli toplumlarda kayıpların aza indiğini sözlerine ekledi. Karaçam, ölümlerin depremden değil binalardan ve bilgisizlikten kaynaklandığını ifade ederek, “Unutmayalım ki Erzincan depreminde Nurcan hemşire 9 gün, Senirkent sel ve heyelanında Gülsüm nine 2 gün, Dinar'da 9 kişi 36-48 saat, Adana depreminde Sercan Güvercin ve Hatice öğretmen 2 gün sonra, Marmara depreminde pek çok kişi 3 üncü, 4 üncü günlerde hatta 5 inci günde, son Düzce depreminde Şaziye bulut 41 saat sonra enkazdan sağ olarak çıkartılabilmiştir. Afet bilinç eğitimi aldıysanız deprem anında nerede ve nasıl davranacağını bilirsiniz” dedi. Karaçam toplumda afet bilincini güçlendirmeyi amaçladıklarını söyledi.

 

 
YORUM EKLE