Sarkozy yine yalan söyledi

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin Fukuşima’ya gitmediği halde ‘gittim’ demesi rakipleri tarafından alayla karşılandı. Politikacı daha önce de ‘Berlin duvarı yıkıldığında oradaydım’ yalanını söylemişti

Sarkozy yine yalan söyledi
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy söylediği bir yalanla ülke gündemine oturdu. Normandy bölgesinde, seçim kampanyası çerçevesinde düzenlediği bir mitingde 5 bin destekçisine konuşan Sarkozy, geçen yıl deprem ve tsunami felaketi nedeniyle nükleer santralin radyasyon sızdırdığı Japonya’nın Fukuşima kentine gittiğini söyledi. Ancak Sarkozy’nin Japonya seyahati sırasında başkent Tokyo’dan ayrılmadığı ortaya çıktı. Sarkozy’nin, “Fukuşima’ya gittim... François Hollande’ın aksine, felaketin, tsunaminin neden olduğu 42 metrelik dalgalarla geldiğini söylebilirim. Açıkca Alsace bölgesinde böyle bir tehdit görmüyorum” açıklaması Sosyalist Parti’den cumhurbaşkanı adayı François Hollande’ın, seçilirse nükleer faaliyetleri kısıtlayacağını söylemesinin ardından geldi.

‘Titanik battığında da orada mıydı’
Nükleer enerjiyi savunan Sarkozy’nin yalanına cevap veren Hollande da “Fransa tarihinde ilk kez bir cumhurbaşkanı hiçbir zaman gitmediği bir yeri, gitmiş gibi anlattı” diye konuştu. Sosyalist Parti üyesi Bernard Cazeneuve ise, “Titanic felaketinin 100. yılı yaklaşıyor. Acaba Sarkozy kaza yaşandığında orada da var mıydı” diyerek alay etti. Sarkozy daha önce de yalan söylemişti.Berlin duvarının yıkıldığı dönemde orada olduğunu söyleyen Sarkozy’nin aslında Fransız generalCharles De Gaulle’ün cenazesine katıldığı ortaya çıkmıştı. 

YORUM EKLE