Yüksek Tepeler Beyaza Büründü

Yalova’da yılın ilk kar yağışı ile yüksek noktalar beyaza büründü. Güneyköy Beşpınar Tepesi, Samanlı Dağları, Fındıklı ve Hamzalı sırtlarında kar kalınlığı 10 cm ulaştı.

Yüksek Tepeler Beyaza Büründü

Yalova Fototrek ekibi Yalova'nın yüksek tepelerine çıkarak bu güzellikleri de objektifleri aracılığıyla sosyal medyadan paylaştı. Yalova Fototrek ekip üyeleri bu hafta sonu Türkiye Yaban Hayatı grubunun kurucusu Ahmet Taşçı'yı konuk ettiler. Yalova Fototrek olarak Fındıklı-Hamzalı sırtlarında keyifli bir yürüyüş gerçekleştirdiklerini, yürüyüşlerinin önümüzdeki günlerde de devam edeceğini sözlerine ekleyerek Fototrek ekibi, “Bu haftaki yürüyüşümüzün asıl özelliği çeşitli nedenlerle ertelemek zorunda kaldığımız bir buluşmayı gerçekleştirmekti aslında. Türkiye Yaban Hayatı grubu ile Yalova Fototrek Grubu birkaç yıldır bilgi paylaşımı yapan iki dost grup. Ahmet Taşcı'nın kurduğu Türkiye Yaban Hayatı grubu ülkemizdeki doğa araştırmacılarının bulduğu türlerin tanım kayıtlarının tutulduğu önemli bir veri merkezi haline geldi. 40 binin üzerinde bitki, hayvan ve mantar türü kayıt altına alındı.

Bizle de Yalova Fototrek olarak 2013 yılından bu yana Yalova ormanlarında yürüyüşler yapıyoruz.  Bugüne kadar bazıları endemik olmak üzere çok sayıda türü kayıt altına aldık ve 40 bin kayıt arasında Yalova türlerinin de olmasını sağladık. Yıllardır sürdürdüğümüz bu gönül ve bilgi birliğini bu hafta ilk kez birlikte arazi keşfi yaparak bir adım daha öteye taşıdık. İlerleyen zamanlarda bu is birliğini arttırarak sürdüreceğiz. Yalova'nın yaban hayatını kayıt altına alacağız” dediler.

Yalova'ya İlk kar Yağışı En yüksek Tepeye Yağdı

Öte yandan, Sezonun ilk karı Yalova'nın en yüksek tepesi olarak bilinen Güneyköy Beş Pınarlar tepesine geçtiğimiz hafta yağdı. Samanlı Dağları’nın en yüksek noktası Beşpınarlar Tepesi’ (926 m.) yüksekliktedir. Yalova’nın, Güneyköyü’ne yaklaşık 8 km mesafede, her çeşit bitki örtüsünü bünyesinde barındıran Beşpınarlar Tepesi, doğal mesire yeri ve foto safari için ideal bir mekân sunmaktadır. Beşpınarlar Tepesi, İznik Gölü, Gemlik Körfezi ve Marmara Denizini seyir imkânı sunan, buz gibi içme suyu kaynaklarının olduğu doğa harikası bir yerdir.

Taha Arslan

YORUM EKLE