‘Hersek Gölü Biyolojik Çeşitliliği Projesi’ masaya yatırıldı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı II. Bölge Müdürlüğü Yalova Şube Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen “Hersek Gölü Alt Havzası Biyolojik Çeşitlilik Araştırma Projesi Değerlendirme Toplantısında”, sulak alanın devamlılığının sağlanması için tatlı su ile desteklenmesi gerektiği sonucuna varıldı. Projenin, 2012 yılı sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

‘Hersek Gölü Biyolojik Çeşitliliği Projesi’ masaya yatırıldı
‘Hersek Gölü Alt Havzası Biyolojik Çeşitlilik Araştırma Projesi’nde bugüne kadar yapılan ve bundan sonra yapılacak olan çalışmaların değerlendirildiği toplantıya; Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Hassas Alanlar Daire Başkanı Osman Çakmak, Orman ve Su İşleri Bakanlığı II. Bölge Müdürü Yahya Güngör, Altınova Belediye Başkanı  Dr. Metin Oral,  Orman ve Su İşleri Bakanlık Müşaviri Y. Vedat Altınel, Yalova Şube Müdürü Gürcan Olcay, Orman ve Su İşleri Bakanlığı II. Bölge Müdürlüğü Sulak Alanlar Şube Müdür Vekili Hidayet Topçu, Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinden Yrd. Doç. Dr. Nurhayat Dalkıran , Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Yrd. Doç. Dr. Gökhan Özsoy ve  çok sayıda teknik personel katılım gösterdi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı II. Bölge Müdürlüğü Yalova Şube Müdürü Gürcan Olcay, projeye ilişkin olarak bugüne kadar yapılan çalışmalar ve gelinen noktayla  ilgili olarak şunları söyledi: “ Sulak alanla ilgili bu zamana kadar yapılan kış ortası sukuşu sayımında 37 türden 5356 sukuşu sayılmıştır. 5356 sukuşu 152 hektar büyüklüğündeki bir sulak alan oldukça yüksek bir sayıdır. Göç ve üreme dönemini kapsayan Mart – Temmuz ayları arasında 20 günde bir olmak üzere 6 kuş sayımı yapılmıştır. Bu dönemde alanda 101 değişik kuş gözlenmiştir. Bunlardan sadece 7 tür alanda üremektedir. Kış ve ilkbahar göçüyle karşılaştırıldığında alanda üreyen su kuşu tür ve sayısının çok düşük olduğu görülmüştür. Bunun nedeninin gölde kuşların kuluçkaya yatabilmesi için uygun, güvenli ve korunaklı alanların olmayışı olarak düşünülmektedir. Flora ve fauna ile ilgili araştırma sonuçlarından bahsedilmiştir. Sulak alanın devamlılığının sağlanması için tatlı su ile desteklenmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.”

YORUM EKLE

banner137

banner138