Doğan “ Herkesin eşit ve kaliteli eğitim hakkı sağlanmalı”

Anaokulundan başlayarak üniversiteyi bitirene kadar bir çocuk için, ailelerin yaptığı harcamanın dar gelirlide ortalama 4 bin 500 lira, üst gelir grubunda ise bu rakamın 668 bin lirayı geçtiğini belirten YSMMMO Başkanı İslam Doğan, “Herkesin kaliteli ve eşit eğitim hakkı için en yüksek çaba gösterilmeli” dedi.

Doğan “ Herkesin eşit ve kaliteli eğitim hakkı sağlanmalı”
75 milyonluk Türkiye’de 17 milyon 235 bin öğrenci bulunduğunu, bunlardan 613 binin özel okullarda eğitim gördüğünü belirten Yalova Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (YSMMMO) Başkanı İslam Doğan; “TÜİK ve güncel gider verilerine göre eğitimin maliyeti devasa rakamlara ulaşmış durumda. Herkesin kaliteli ve eşit eğitim hakkı için en yüksek çaba gösterilmeli” diye konuştu.

“İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın (İSMMMO) ‘Türkiye’de Eğitim Harcamaları ve Ailelere Maliyeti’ raporuna göre bir çocuk için üniversiteyi bitirene kadar harcanan para milyon liraya ulaşıyor” diyen İslam Doğan, “Rapora göre; anaokulundan başlayarak üniversiteyi bitirene kadar bir çocuk için, ailelerin yaptığı harcama dar gelirlide ortalama toplam 4 bin 500 lira olurken, üst gelir grubunda bu rakam 668 bin lirayı geçiyor. Doğum, bakım, kreş, sağlık, giyim, ulaştırma ve gıda giderleri de hesaba katıldığında üniversiteden mezun olana dek bir çocuğa, dar gelirli aile 80 bin lira, zengin aileler ise 1 milyon liranın üzerinde para harcıyor” diye konuştu.

“Türkiye’de Eğitim Harcamaları ve Ailelere Maliyeti” adlı raporu değerlendiren

Yalova Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (YSMMMO) Başkanı İslam Doğan, 75 milyonluk Türkiye’de 17 milyon 235 bin öğrenci bulunduğunu, bunlardan 613 binin ise özel okullarda eğitim gördüğünü belirtti. Başkan İslam Doğan, TÜİK ve güncel gider verilerine göre eğitimin maliyetinin devasa rakamlara ulaştığını vurgulayarak, “Herkesin kaliteli ve eşit eğitim hakkı için en yüksek çaba gösterilmeli” diye konuştu.

3 Aile 3 Farklı Rakam….

“Türkiye’de Eğitim Harcamaları ve Ailelere Maliyeti” raporunda aileler 2013 yılında TÜİK’in gelirden aldığı pay ve harcama gruplarına göre sınıflandırılırken, dar gelirli karı kocanın asgari ücretle çalıştığı bir ailenin aylık geliri bin 500, orta gelirli ailenin 4 bin ve zengin ailenin 8 bin lira aylık geliri olduğu baz alınmış ve her yıl için yüzde 5 enflasyon farkı gözetilmiş” açıklamasında bulunan Doğan, “Her ailenin bir çocuğu olduğundan hareket edilen rapora göre, ilk gruptaki aile çocuğunu devlet okulunda okutup tüm giderlerini en asgari düzeyde tuttuğu, ikinci ve üçüncü ailenin ise çocuklarını ilkokuldan üniversiteyi bitirene kadar özel okula gönderdiği şeklinde bir hesap yapılmış. Rapora göre; 0-22 yaş arasında en alt düzeyde para harcayarak çocuğunu okutmaya çalışan bir aile yüzde 5 yıllık enflasyon ile yürütülmüş rakamlarla en az 79 bin yani yaklaşık 80 bin lira harcarken, ikinci gruptaki ailede bu rakam 559 bin, üst gelir grubundaki ailede ise 1 milyon lirayı aşıyor. Rapordaki sonuçlara göre özel okula ayıracak parası olmayan dar gelirli bir ailenin harcama kalemleri arasında en büyük kalemi gıda oluşturuyor. 22 yıl boyunca dar gelirli bir aile gıdaya yaklaşık 54 bin lira harcarken, eğitim için ayırdığı para 4 bin 500 lira civarında. Orta ve üst gelir grubunda ise harcamanın büyüğünü özel okul devreye girdiğinde eğitim oluşturuyor. Çocuğuna 22 yılda 1.1 milyon lira harcayan üst gelir grubu bir aile eğitime yüzde 5 enflasyonla yürütülmüş rakamlara göre 668 bin TL harcarken, doğum, sağlık, giyim, ulaştırma ve gıda dahil diğer tüm kalemler için 450 bin lira para aktarıyor” dedi.

“Türkiye’de Eğitim Harcamaları ve Ailelere Maliyeti” adlı raporda yer alan eğitim istatistiklerini de değerlendiren Doğan “Raporda Türkiye’de eğitim istatistiklerine de yer veriliyor. Türkiye’de 2011-2012 döneminde öğrenci sayısı toplamı 16.9 milyon iken, bu rakam 2012-2013 dönemde 17.2 milyona ulaşmış. 2012-2013 eğitim döneminde 17.2 milyon çocuktan 15.8 milyon çocuk devlet okullarında eğitim görüyor.  Kalan 613 bin kişi ise sayıları 5 bin 942’ü bulan özel okullarda okuyor.

Özel okul sayısı ise 2003 yılından itibaren artıyor. 2002-2003 eğitim döneminde özel okul sayısı bin 235 iken, 2012-2013 eğitim döneminde bu rakam 5 bin 942’ye ulaşmış. Özel okul sayısı aradan geçen 10 yılda ise yüzde 381, yani yaklaşık dört kat artmış” değerlendirmesinde bulundu.

Yıllık Özel Okul Faturası 15-30 bin TL

“Türkiye’de Eğitim Harcamaları ve Ailelere Maliyeti” raporuna göre, özel okulların sayısı artarken, tercihini özel okuldan yapan velilerin de yıllar içinde ödedikleri bedel artıyor” diyen Doğan “İlköğretim döneminde özel okul fiyatları yıllık 15 bin ile 30 bin TL düzeyinde olurken, dar gelirli bir aile eğitime her ay gelirinin yüzde 2’sini harcıyor. Yani 4 kişilik bir aile eğitim için 31 lira harcıyor. Bu da kişi başına ayda 7.73 lira ediyor. Yıllık olarak dar gelirli aile eğitime 93 lira ödüyor. Orta gelir grubunda ise özel okulların fiyatlarından hareket edilerek ilköğretim döneminde yılda 15 bin liradan bir öğrencinin 8 yıllık maliyeti 120 bin lirayı buluyor. Üst gelir grubunda 30 bin TL yıllık eğitim bedeli ödeyen bir ailede ise bu rakam 240 bin lira. Rapora göre, 4+4+4’ün son dörtlük bölümünde özel okullara dar gelirli aile yılda 92.7 lira öderken rakam dört yılda 372 liraya ulaşıyor. Orta gelirli özel okula 18 bin lira; üst gelir grubu da 4 yılda 72 bin lira ödüyor. İlköğretim ve lise hayatı boyunca kitap ve kırtasiye giderleri de ayrıca hesaba katıldığında 12 yılda üç farklı aile, sırasıyla bin 920, 9 bin 600 ve 24 bin lira ödüyor. Üniversite eğitiminin maliyetinin de hesaplandığı raporda dar gelirli bir ailenin çocuğu doğumdan üniversiteyi bitirdiği güne kadar eğitim, yeme-içme, ulaşım, giyim ve sağlık dahil 22 yılda 46 bin 968 lira harcıyor.  Ayda 4 bin lira geliri olan bir aile aynı dönem için 445 bin, 8 bin lira gelir grubu ile üst kalemde yer alan bir aile ise 898 bin 312 lira harcamak zorunda. Yıllık enflasyonun yüzde 5 varsayımıyla rakamlar güncellendiğinde ise dar gelirli bir aile 0-22 yaş arasındaki bir çocuğa 79 bin, orta gelir grubu 559 bin 899 lira, üst gelir grubu ise 1 milyon 119 bin 189 liralık harcama yapmak durumunda” açıklamasıyla farklı gelir gruplarındaki eğitim harcamalarındaki dev uçurumu gözler önüne serdi.

YORUM EKLE

banner137

banner138