Eğitim-Sen 4+4+4 Eğitim Sistemi'ni protesto etti

4+4+4 Eğitim Sistemi'ne karşı Eğitim-Sen'in 11 Eylül günü 4 koldan başlattığı Ankara yürüyüşünün Çanakkale kolu Yalova’ya geldi. İdo iskelesi önünden yalı caddesi güzergahını kullanarak sloganlarla ilerleyen eğitim-sen grubu uğur mumcu kültür merkezi önünde toplanarak basın açıklaması yaptı.

Eğitim-Sen 4+4+4 Eğitim Sistemi'ni protesto etti
'OKUL KAPILARI KAOSA AÇILACAK' 

Eğitim-Sen Merkez Denetleme Kurulu üyesi Recep Fidan bir basın açıklamasını yaptı. Fidan, açıklamada şunları ifade etti: "12 Eylül'ün 32. yılındayız. AKP dönemi boyunca iktidar eğitim sistemi ile geleceğimizi karartıyor. Direndik, direnmeye çalışıyoruz ve direneceğiz. 4 koldan itiraz ediyoruz. 4+4+4 dayatması nedeniyle okul kapıları yeni eğitim-öğretim yılında büyük bir kaosla açılmaktadır. Eğitimde yaşanacak kaosun tek sorumlusu AKP iktidarıdır. Okullarda yaşanacak en büyük sorunlardan birisi de 1-1,5 yaş farkı olan çocukların aynı sınıflarda eğitim görecek olmasıdır. Çocukların sosyal ve duygusal gelişmişlik düzeyleri ve yaş farkı birinci sınıflar için büyük sorunlar yaratacaktır. Bu durum, özellikle 60-72 ay yaş grubunda 'okul korkusu' ve 'okula gitme istememe' gibi sorunları beraberinde getirecektir" diye belirtti. 

'OKULLARIN ALT YAPISI HAZIR DEĞİL' 

2012-2013 eğitim öğretim yılında birinci sınıfa başlayacak olan çocukların sayısının iki katına çıkacağını ifade eden Fidan, "Sınıf mevcutlarını en az iki katına çıkartılması gerekir. İlkokula yeni başlayacak olan öğrenciler ve öğretmenler için eğitim-öğretim sürecinin sağlıklı yürütülmesi engellenecektir. Milli eğitim bakanlığı sadece 11 ilde kalabalık sınıf sorunun yaşanacağını iddia etmektedir. Bu iddiayı kabul etsek bile içinde büyük şehirlerin yer aldığı 11 ilde toplam öğrencilerin yüzde 80'i eğitim almaktadır. Okullarımız zaten ciddi fiziki altyapı sorunu yaşamaktadır. Hal böyleyken 4+4+4'e geçme dayatmacılığı mevcut eksikliklerde devam etmekte güçlük çekilen eğitimi tümüyle gözden çıkarmaktan, çocukların geleceğini harcamaktan başka bir anlam taşımayacaktır" şeklinde konuştu. Yapılan basın açıklamasının ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.
YORUM EKLE

banner137

banner138