Hukuk Fakültesi'nin İlk Dersi Başsavcı’dan

Yalova Üniversitesi Hukuk Fakültesinde yeni Akademik yılın ilk dersini Yalova Cumhuriyet Başsavcısı Duygu Bayar Öksüz verdi.

Hukuk Fakültesi'nin İlk Dersi Başsavcı’dan

Yalova Üniversitesi Hukuk Fakültesi Amfisinde yapılan ilk derse Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kaya Bayraktar’ın yanı sıra Dekan yardımcıları, hukuk fakültesi öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Kürsüye gelen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vefik Arıca, öğrencilere Üniversite hayatı ile ilgili temel bilgiler verdi ve Üniversite yıllarının tekrar geri gelmeyeceği bilincinde olarak zamanlarını çok iyi değerlendirmelerini tavsiye etti ve sözü Yalova Cumhuriyet Başsavcısı Duygu Bayar Öksüz’e bıraktı.

Açılış dersinde Hukuk Fakültemizin yeni öğrencilerini “Değerli Meslektaşlarım” şeklinde selamlayan Başsavcı Duygu Bayar Öksüz, öğrencilerle kariyerindeki deneyimlerinden örnekler paylaşarak karşılaşabilecekleri zorluklarla ilgili bilgiler verdi.

Avukatlık, savcılık, hakimlik görevlerinin farklarından temel olarak bahseden Başsavcı Bayar, “Çok meşakkatli bir işimiz var ancak bu mesleği yapmaktan onur duyuyorum, yine aynı tercihi yapardım, hakikatin ortaya çıkmasına katkıda bulunmanın verdiği haz tarif edilemez” ifadelerini kullandı.

“Yalova Üniversitesi Öğrencileri Çok Şanslı”

Üniversite eğitimi aldığı zamanlarda daha çok teorik bilgilerle donatıldığını ve pratik dersler konusunda büyük eksiklikleri bulunduğundan bahseden Cumhuriyet Başsavcısı Duygu Bayar Öksüz, “Yalova Üniversitesi öğrencileri bu konuda çok şanslı. Hem sayın rektörümüz hem de dekan hocamızla yaptığım görüşmelerde eğitim sisteminin sadece teoriğe ya da sadece pratiğe dayalı olmadığını öğrendim ve mutlu oldum” dedi. Pratik eğitimlere katkıda bulunmak istediğini vurgulayan Başsavcı Duygu Bayar Öksüz, öğrencilerin düzenli olarak duruşmalara ve adli otopsi gibi diğer hukuki süreçlere katılabilmeleri için destek vereceğini belirtti.

Hukuk Fakültesi Öğrencilerine Müjde

Başsavcının ardından kürsüye gelen Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, salonu tamamen dolduran öğrencilere, hoşgeldiniz diyerek konuşmasına başladı. Hukuk Fakültesi öğrencilerinin göreve geldiklerinden beri kendilerinden bazı talepleri olduklarını belirten Rektör Bahçekapılı, “Hocalarımızın ve öğrencilerimizin mahkeme salonu isteği vardı ve bu isteği yerine getirdik, ayrıca kütüphanemizde bulunan 90.000 kitabın dışında sadece sizin kullanımınıza yönelik, hukuk alanında derslerinize doğrudan katkıda bulunacak kaynak kitapları temin ettik” diyerek eksiklikleri giderdiklerini vurguladı.

Bir güzel haber daha vermek istediğini belirten Bahçekapılı “Kampüsün peyzaj çalışmaları Hukuk Fakültesinden başlıyor, yaklaşık 1 aylık çalışma sonrası Fakültenin etrafı çok daha güzel ve düzenli hâle gelecek” sözleriyle yeni öğrencilere müjde verdi.

Açılış dersi sonrası Cumhuriyet Başsavcısı Duygu Bayar Öksüz, Rektör Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı ve Rektör Yardımcı Prof. Dr. Vefik Arıca Rektörlük makamına geçerek görüştüler.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2022, 13:39
YORUM EKLE