“Tüm öğretmenler için eş durumundan tayin olabilmeli”

Memur Sen ve Eğitim Bir Sen İl Başkanı Zekeriya Yayla, eş durumu tayinlerine Aileden Sorumlu Bakan Fatma Şahin’in sessiz kalmaması gerektiğini söyledi.

“Tüm öğretmenler için eş durumundan tayin olabilmeli”
Yayla, “Bakanlığımız aldığı son kararla son derece ayrımcı ve özellikle öğretmenleri yok sayan bir kararı almak üzere harekete geçtiğini açıklamıştır. Eğitim Bir Sen olarak, ‘Eşi kamuda çalışıyor, özel sektörde çalışıyor’ gibi bir ayrım yapılmasının ikinci sınıf bir yaklaşım olacağını belirterek, “Kaymakam, Hakim, Polis ve Askerlerin öğretmen eşlerine nakil hakkı verilmesi ve diğer öğretmenlere verilmemesi MEB’de ayrımcılık oluşturur. Öğretmenleri ikinci sınıf konumuna düşürür. Özür gurubundan bu hak herkese verilmelidir” görüşümüzü Sayın Bakan Yardımcımıza Genel Sekreterimiz Sn Ahmet ÖZER iletmiştir. Görüşmede Bakan Yardımcısı Orhan Erdem’e atamalar başta olmak üzere MEB’deki sorunlarla ilgili 11 maddelik bir öneri sunduk” dedi.

Yayla, sendikaları tarafından sunulan önerilerinin,

-Kaymakam, Hâkim, Polis ve Askerlerin öğretmen eşlerine nakil hakkı verilmesi ve diğer öğretmenlere verilmemesi MEB’de ayrımcılık oluşturur. Öğretmenleri ikinci sınıf konumuna düşürür. Özür gurubundan bu hak herkese verilmelidir.

-Bugün açılan özür gurubu atamalarında; ikinci özür gurubuna müracaat etmeyen öğretmenlere de müracaat etme hakkı tanınmalıdır.

Velisi, 66 -72 ay arası çocuğunu okula göndermek istemiyorsa, veliden rapor isteniyor. Rapor istenmesin, bunun yerine karar veliye bırakılmalı. Velinin okula vereceği bir dilekçe yeterli olmalıdır.

-SBS sonucu ile çocuğu bir ortaöğretim kurumuna yerleşen öğretmenlerin çocuklarının okuduğu ile atamaları yapılmalıdır.

-Ders saatleri sayısı belirsizliğini koruyor. Sabah saat kaçta derse başlanacak? Ders saatleri, teneffüsler kaçar dakika olacak? Öğrenciler akşam kaçta okuldan ayrılacaklar? Bu konular açıklanmalıdır.

-Branş değişikliğinde okullar açılmadan 1. sınıf öğretmenleri sınıfa girmeden yapılmalı. Branş değişikliğinde her türlü kolaylık sağlanmalı ve il dışı seçeneği olmalıdır. Ücretsiz izinde olanlardan da müracaat edebilmelidir.

-Okulu ortaokul olarak sınıf öğretmeni idareciler mağdur edilmemelidir.

-İdareci olan sınıf öğretmenlerinden branş değiştirecek olanların idarecilikleri üzerinde kalacak şekilde bir düzenleme yapılmalıdır.-İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük illerde özür gurubu atamaları il içinde tekrar yapılmalıdır.

1- 2+2 ile lisans tamamlayan sınıf öğretmenlerine branş değişikliği imkanı sunulmalıdır.

- İl dışı ve özür grubundan tayin çıktığı için ilişiğini kesen ama eşleri özür gurubunda tayin başvurusunda bulunamayan veya tayini çıkmayanların aile bütünlüğünün korunması için istekleri dâhilinde tayin iptalleri yapılmalıdır.” şeklinde olduğunu belirtti.

“Sayın Bakan sendikaları kamuoyuna şikayeti bırakmalıdır”

Yayla, “Sayın Bakanımız sürekli sendikaları ve özellikle Eğitim Bir Sen'i kamuoyuna şikayet etmeyi bırakmalıdır. Tüm paydaşların fikirlerini alarak köklü değişiklikleri yapmasının doğru olacağını söylüyoruz ve söylemeye de devam edeceğiz. Biz doğru yapılan her şeyi desteklediğimiz gibi yanlışlara da "dur" demek için sendikacılık yapıyoruz. Kendisi Yalova’da Eşi başka bir ilde çalışan öğretmen bu şartlarda nasıl görev yapacak? Sn Bakanımız "öğretmenimiz ücretsiz izin alarak eşinin yanına gidebilir" diyor.Allah razı olsun,nasıl olsa ayda 5000 Tl alıyoruz ya. TUİK verilerine göre, 2012 yılının I. Döneminde, boşanma sayısı geçen yılın aynı dönemine göre % 5,8 artarak 33 474’e yükselmiştir.  Her zaman sağlamlığıyla övündüğümüz aile yapımız bozulmaması için Sayın Bakanımız Fatma Şahin'i göreve davet ediyoruz” dedi.

YORUM EKLE

banner137

banner138