Yalovalı Genç Dahiler Okuluna Girdi

Yalova’da özel bir okulun 6. Sınıf öğrencisi olan Ilgaz Altınören üstün yetenekli çocukların keşfedildiği ABD’deki John Hopkins Üniversitesi Yetenek Merkezi’nin (CTY) Olağanüstü Yetenek Araştırması (SET) sınavından başarılı olarak eğitim programına alındı.

Yalovalı Genç Dahiler Okuluna Girdi

Yalovalı Ilgaz Altınören adlı öğrencinin başarısı Yalovalıları mutlu etti. Dünyanın her ülkesinden üstün yetenekli çocukları tespit ederek yetiştirmeyi amaçlayan John Hopkins Üniversitesi Yetenek Merkezi Olağanüstü Yetenek Araştırması sınavı gerçekleştirildi. Tamamı İngilizce olan bu sınava Yalova’da özel bir okulun 6. Sınıf öğrencisi olan Ilgaz Altınören de katıldı. Altınören sözelden 690 ve sayısaldan 720 puan alarak, 2018 eğitim yılı için Johns Hopkins Üniversitesi’nin SET programına kabul edildi.

CTY’ın bir kolu olarak çalışan SET, üstün yetenekli çocukların arasından “dâhi” seviyesindeki yetenekleri, genç yaşta keşfederek, sahip oldukları potansiyelin tamamını kullanabilmeleri için gerekli eğitim fırsatlarına ulaşmalarına destek olmak amacıyla geliştirildi. Programa kabul edilmek için 13 yaşın altındaki öğrencilerin, uluslararası SET sınavında matematik veya sözel alanların birinde olağanüstü bir başarı göstererek, 700’ün üzerinde puan alması gerekiyor.

YORUM EKLE