“Büyük İstihdam” Teşviki Başladı

Çalışma Hayatında Milli İstihdam Seferberliği kapsamında istihdam teşviklerine başlandı. Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Erhan Dede, "İşverenleri bu teşviklerden faydalanmaya davet ediyorum" dedi.

 “Büyük İstihdam” Teşviki Başladı

Çalışma Hayatında Milli İstihdam Seferberliği kapsamında istihdam teşviklerine başlandı. Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Erhan Dede, "İşverenleri bu teşviklerden faydalanmaya davet ediyorum" dedi.
Cumhurbaşkanlığı tarafından startını verdiği Çalışma Hayatında Milli İstihdam Seferberliği hayata geçti. Bu kapsamda İŞKUR Yalova İl Müdürlüğü de çalışmalara başladı. Konuyla ilgili açıklamada bulunan İŞKUR Yalova İl Müdürü Erhan Dede, "İstihdamın arttırılması ve işsizliğin düşürülmesi amacıyla bu zamana kadar yapılan desteklerin en cazip ve en büyük olanı başladığını belirterek tüm işverenlerimizi bu teşviklerden faydalanmaya ve istihdama katkı yapmak üzere İŞKUR’a davet ediyorum" dedi.
İstihdam Teşvikinin detaylarını da anlatan Dede, "Teşvik uygulamasından özel sektör işverenleri yararlanacaklardır.  İşverenler, 31/12/2017 tarihine kadar 2016/Aralık ayına ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerindeki sigortalı sayısına ilave aldıkları her bir sigortalı için dolayı bu teşvikten yararlanacaklardır. İşverenlerin 01/02/2017 tarihinden itibaren mevcut çalışanlarına ilave alacakları sigortalıların;  İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmaları ve işe alındıkları tarihten önceki üç aya ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olmaları gerekmektedir. Bugün için bir çalışanın işverene maliyeti 2 bin 177 TL’dir. (SGK tarafından uygulanan 5 puanlık prim indirimi sonrasında işveren maliyeti 2 bin 088 TL 56 krş olmaktadır.) Uygulanacak teşvikle işverenler, mevcut çalışanlarına ilave olarak işe alacakları her 1 sigortalı için sadece bin 404 TL ödeyecek olup, geriye kalan 773 TL tutarındaki prim ve vergi yükümlülükleri devlet tarafından karşılanacaktır. Başka bir deyişle, ilave istihdam edilen her 1 kişi için işverenlerin maliyeti 773 TL azalacaktır.  Teşvik uygulaması 31/12/2017 tarihine kadar geçerli olacaktır. Bu teşvikten yararlanacak işverenler; aynı sigortalı için aynı dönemde diğer sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerden yararlanamayacaklardır. Bu teşvikle Türkiye’nin ciddi bir dönüşüm yakalaması hedeflenmekte olup, İl Müdürlüğümüzce işverenlerimiz başta olmak üzere tüm sosyal taraflar ile hızlı bir şekilde bir araya gelerek yeni teşvik konusunda bilgilendirme çalışmalarına başlayacağız" diye konuştu. 

YORUM EKLE