Ekoturizm Parkuru Çalışmaları Başladı

Bursa Orman Bölge Müdürü Müdürü Yalçın Akın, Termal’de inşasına başlanan, Yalova’nın İlk Ekoturizm Parkurunda devam eden çalışmaları yerinde inceledi.

Ekoturizm Parkuru Çalışmaları Başladı

Yalova’nın ilk Ekoturizm Parkuru’nun yapım çalışmalarına başlandı. Bu kapsamdaYalova’nın Termal ilçesini ziyaret eden Bursa Orman Bölge Müdürü Yalçın Akın, çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Termal’in zengin bir fauna ve floraya sahip olduğunu belirten Akın, “Gökçetepe mesire yerinden başlayıp Yatakkaya Şelalesinde son bulan, 6.412 metre uzunluğundaki Ekoturuizm parkuruna yerleştirilecek olan tanıtım, yönlendirme ve bilgilendirme tabelaları, yağmur barınakları, seyir terasları, dinlenme yerleri ve çeşmelerin yapımı yılsonunda tamamlanarak doğaseverlerin hizmetine sunulacaktır. Kayın kestane ve meşe ağaçlarından oluşan zengin flora ve faunaya sahip, eşsiz güzellikteki güzergah üzerinde aynı zamanda tarihi su kanalı, Ferhat’ın Yolu boyunca devam eden  parkura yerleştirilecek tüm imalatlar doğal dokuya zarar vermeden, taş ve ahşaptan imal edilecektir” dedi.

Parkurda incelemelerde bulunan Akın, Yalova'nın ilk ekoturizm parkuru olmasının önemine dikkat çekerek tüm imalatlarda ahşap kullanımına dikkat edilmesini istedi. Doğal dokunun bozulmadan mevcut patikaların iyileştirilerek güzergah açılmasını, parkur içinde vatandaşların can güvenliğine yönelik her türlü tehlikenin düşünülerek gerekli tedbirlerin alınmasını vurgulayan Akın çalışmaların hızla tamamlanması talimatını verdi.

YORUM EKLE