Geofit Bahçesi İhaleye Çıkıyor

Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bünyesinde Türkiye'nin ilk, dünyanın en büyük geofit bahçesinin Yalova’da kurulum aşamasında sona gelindi. İhale sürecine gelinen bahçe ihalenin ardından 6 ay içerisinde tamamlanacak.

Geofit Bahçesi İhaleye Çıkıyor
 Türkiye'de ki geofit çeşitlerini koruma altına alacak olan Dünyanın en büyük Türkiye'nin tek geofit bahçesinde yıllar süren çalışmaların sonuna gelindi. İhale için hazırlanacak olan teknik şartnamenin oluşturulabilmesi için enstitü uzmanları 2 yıl süre ile yurtdışı ve yurtiçinde incelemelerde bulundular. 7 bin metre kare alan üzerine oturacak 2 bin metre kare kapalı alanda yer alacak olan geofit bahçesinde 846 geofit taksonu yer alacak.

Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü yetkililerinden edinilen bilgiye göre proje çağrısına çıkılan ve kısa sürede ihale aşamasına geçilecek olan geofit bahçesinin ihaleden sonraki 6 ay içerisinde kurulması hedefleniyor.

Bahçe kurulduktan sonra yurt dışından ve yurt içinden gelecek bilim adamlarının çalışmalarına da imkan sağlayacak. Yine yurt dışından gelecek olan turistlerde bu bahçeyi gezerek, burada koruma altına alınan geofit olarak adlandırılan soğanlı, rizomlu ve yumrulu bitkileri görme imkanı bulacaklar.YORUM EKLE

banner137

banner138