Geofit Bahçesi'nin İhalesi Tekrar Yapılıyor

Türkiye’nin ilk ve dünyanın en büyük geofit bahçesinin ihalesi 2013 birim fiyatlarına göre tekrar yapılacak. Daha once bir kaç kez ertelenen, sonrasında geçtiğimiz Ocak ayı sonunda yapılan ihalenin yenileneceği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından duyuruldu.

Geofit Bahçesi'nin İhalesi Tekrar Yapılıyor
Araştırma Enstitüsü’nde kurulması planlanan Dünyanın en büyük ve Türkiye’nin ilk geofit bahçesinin ihale şartnamesine göre sera ve sergileme alanının 6 içinde tamamlanması öngörülüyordu.

Türkiye florası Yalova’da sergilenecek

Geofit Bahçesi’nde Türkiye florası taranarak bir araya getirilen ve %50’si endemik yani ülkeye özgü olan 225 geofit taksonu, 16 kumul bitki türü ve 22 dış mekan bitkisi sergilenecek. Toplanan türler, ülke florasındaki 700 türün yaklaşık 3’te 1’ini kapsıyor. Geofit Bahçesi’nin faaliyete geçmesiyle birlikte ülke biyoçeşitliliğinin doğal hayat dışında da korunması sağlanmış olacak. Ayrıca endemik geofit türlerin biyolojik aktiviteleri de belirlenerek ilaç sektörüne katkı verileceği belirtiliyor. Soğanlı, rizomlu ve yumrulu süs bitkileri geofit adı altında toplanıyor. 2011 yılında Araştırma Enstitüsü’nce hazırlanan proje DPT tarafından onaylanmış, ancak Geofit Bahçesi için bir türlü yapım ihalesi aşamasına geçilememişti. 

YORUM EKLE

banner137

banner138